Kızlar (Eyyubi) Cami anıt eserinin taşıma yolu güzergâhı esnek üstyapısı örneğinde sonlu elemanlar yöntemini kullanarak inceleme ve uygulamaları
Investigation and applications of the Kızlar (Eyyubi) Mosque monument using the finite element method in the example of the flexible road pavement on the carriage route
- Tez No: 891750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BOLAKAR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yol üstyapısı esnek ve rijit kaplamalı üstyapılar olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Bu çalışmada incelediğimiz yol kesiti, Kızlar (Eyyubi) Cami anıt eserinin taşıma yolu güzergâhında ki esnek bir üstyapı sınıfıdır. İncelediğimiz esnek yol üstyapısı kesitini oluşturan tabakalar; çift sathi kaplama, plent-miks temel, alt temel ve doğal zeminden oluşmaktadır. Esnek üstyapıyı oluşturan tabakaların davranışlarını doğru yorumlayabilmek için arazi sahasında elde ettiğimiz malzeme numuneleri ile yapılan deneylerle malzeme karakteristik parametreleri tayini yapıldı ve sonlu elemanlar yöntemi metodu kullanılarak bilgisayar analiz programı yardımıyla esnek yol üst yapı model tanımlaması ve analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir. İncelediğimiz esnek üstyapı yol kesitinde 2349 ton (SPMT dâhil) ağırlığındaki Kızlar (Eyyubi) Cami Anıt Eserinin“Kendinden Tahrikli Motorlu Taşıyıcı (SPMT)”ile taşınırken, esnek üstyapıyı oluşturan tabakaların davranışlarını görüp değerlendirmek amacıyla yapılan analiz sonucunda bulunan gerilme şekil değiştirme ilişkileri, şekil değiştirmelere bağlı hasarların olup olmadığının tespiti ve esnek üstyapıyı oluşturan tabakaların Karayolları Teknik Şartnamesine uygun olup olmadığının tespiti 3 boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturularak bilgisayar programı ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına bağlı olarak esnek üstyapı tabakalarını karakterize eden boyutlar ve mevcut malzeme parametreleri ile 2349 ton (SPMT dâhil) ağırlığındaki Kızlar (Eyyubi) Cami Anıt Eserinin“Kendinden Tahrikli Motorlu Taşıyıcı (SPMT)”ile taşınmasıyla esnek üstyapı yol kesitindeki herhangi bir tabakada önemli derecede ciddi bir hasar görülmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Road pavement consists of two types: flexible and rigid paved structures. The road section that we examine in this study is a flexible pavement class on the transportation route of the Kızlar (Eyyubi) Mosque monument.The layers that make up the flexible road pavement section we examined are; It consists of double chip seal, plantmix foundation, subbase and natural ground.In order to correctly interpret the behavior of the layers forming the flexible pavement, material characteristic parameters were determined through experiments conducted with material samples obtained in the field and flexible road structure model definition and analysis were carried out with the help of a computer analysis program using the finite element method. In the flexible pavement road section we examined, while the Kızlar (Eyyubi) Mosque Monument, weighing 2349 tons (including SPMT), was being transported with the“Self-Propelled Moduler Transporter (SPMT)”, stress-strain relationships found as a result of the analysis carried out to see and evaluate the behavior of the layers forming the flexible pavement and whether there was any damage due to deformations and determination of whether the layers forming the flexible pavement comply with the Highways Technical Specification was carried out using a computer program by creating a 3D finite element model. Based on the analysis results, the dimensions and existing material parameters characterizing the flexible pavement layers, and the transportation of the Kızlar (Eyyubi) Mosque Monument, weighing 2349 tons (including SPMT), with the“Self-Propelled Moduler Transporter (SPMT)”, it was concluded that there was no significant damage to the flexible road pavement layers according to the Highways Technical Specification.