Gençlik ve Spor İl müdürlüğü'nde görev yapan antrenörlerin nomofobi, internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi (çorum ili örneği)
Investigation of nomophobia, internet addiction and physical activity levels of coaches hired in the provincial directorate of youth and sports (Çorum sample)
- Tez No: 891749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YETKİN UTKU KAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Çorum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan antrenörlerin nomofobi, internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerini değerlendirmiştir. Çalışmaya katılan 97 antrenör üzerinde yapılan analizler, mesai memnuniyetinin nomofobi düzeyleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Mesai ortamından memnun olan antrenörler daha düşük nomofobi puanlarına sahipken, memnuniyeti düşük olanların puanları daha yüksek çıkmıştır. Özellikle, bilgiye erişememe ve rahatlıktan feragat etme alt boyutları üzerinde, gelir düzeyi ve BKİ kategorisi gibi demografik değişkenlerin belirgin etkileri tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, BKİ kategorisine göre normal ve kilolu bireyler arasında, aynı zamanda farklı gelir grupları arasında nomofobi düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. İnternet bağımlılığı bakımından, günlük telefon kullanım süresi arttıkça bağımlılık puanlarının yükseldiği gözlemlenmiştir. Eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi ve hizmet süresi gibi diğer değişkenler, hem nomofobi hem de internet bağımlılığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the levels of nomophobia, internet addiction, and physical activity among coaches working at the Çorum Directorate of Youth and Sports. Conducted with 97 coaches, the analyses have shown that job satisfaction significantly influences levels of nomophobia. Coaches satisfied with their work environment exhibit lower nomophobia scores, whereas those who are dissatisfied show higher scores. Particularly, the inability to access information and the reluctance to disconnect sub-dimensions were significantly affected by demographic variables such as income level and Body Mass Index (BMI). The results demonstrate significant differences in nomophobia levels between normal and overweight individuals, as well as across different income groups. Regarding internet addiction, an increase in daily phone usage was observed to elevate addiction scores. Other variables such as education level, foreign language knowledge, and length of service did not show a significant impact on either nomophobia or internet addiction.