Pankreas kanserinde montmorillonit kiline yüklenmiş kapsaisinin anjiyogenez üzerine etkisi
The effect of capsaicin loaded montmorillonite clay on angiogenesis in pancreatic cancer
- Tez No: 891754
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRKEM KISMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kapsaisin VEGF aracılı anjiyogenezi baskılayabilmektedir. Bununla birlikte yarılanma ömrü 1 saattir ve acı olması nedeniyle mideyi irrite edebilmektedir. Bu araştırma ile montmorillonit (MMT) kiline yüklenen kapsaisinin kontrollü salım profilinin elde edilmesi ve BalbC nu/nu atimik farelerde oluşturulan pankreas tümör modelinde anjiyogenez yolakları üzerine etkisinin araştırılması, kapsaisinin salımı ile kanda kalma süresinin uzatılması, anjiyogenez yolağını baskılaması ve son olarak kapsaisinin mideyi irrite edici etkisini azaltması ya da ortadan kaldırması amaçlanmıştır. Çalışmamızda bentonit kilinin saflaştırılmasıyla elde edilen saf MMT mineralinin ilaç taşıma sistemi olarak kullanımı tercih edildikten sonra, ham ve saf MMT killerinin katyon değişim kapasitesi ölçülmüştür. Ardından hiçbir toksik etkisi olmayan setiltrimetil amonyum bromid (CTAB) ile modifiye işlemine tabi tutulmuştur. CTAB ile modifikasyon işlemi sonucu, MMT mineralini oluşturan tabaka araları istenildiği üzere genişleyerek MMT'in adsorbsiyon kapasitesi arttırılmıştır. Elde edilen kil örneklerinin karakter analizlerinin değerlendirilmesi için XRF, XRD, FT-IR, SEM, tane boyut analizi ve zeta potansiyel analizleri gerçekleştirilmiştir. Karakter analizleri tamamlandıktan sonra saf MMT ve %50 CTAB ile modifiye edilen MMT'e kapsaisin kapsülleme verimlilikleri ve salım testlerini değerlendirebilmek için etanol ve DMSO içinde formülasyonlar hazırlanmıştır. Ardından DMSO ile sentezlenen Saf-MMT, %50C-Saf MMT ve deneme amaçlı olarak da Saf MMT-Kit-Cap formülasyonları sentezlenmiş olup, salım çalışmaları salım ortamında gerçekleştirilmiştir. Spektrofotometre ile spektrum taraması, kalibrasyon eğrilerinin çizilmesi ve salım testlerinde elde edilen konsantrasyonların belirlenmesi, UV Probe uygulamasında otomatik olarak hesaplanmıştır. Salım profillerine ait salım kinetikleri sıfırıncı dereceden salım kinetiği, birinci dereceden salım kinetiği, Higuchi modeli, Hixson Krowell Küp Kök Yasası ve Korsmeyer-Peppas modeli ile hesaplanmış olup R2 değerlerine göre her iki formülasyona en uygun modelin sıfırıncı dereceden salım kinetiği ve Korsmeyer-Peppas modeli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Korsmeyere Peppas modeline göre n değerleri
Özet (Çeviri)
Capsaicin can suppress angiogenesis through VEGF mediation. However, it has a half-life of 1 hour and can potentially irritate the stomach due to its pungency. This research aims to achieve a controlled release profile of capsaicin loaded into montmorillonite (MMT) clay, investigate its effect on angiogenesis pathways in a pancreatic tumor model created in BalbC nu/nu athymic mice, extend the duration of presence in the bloodstream through capsaicin release, suppress angiogenesis pathways, and finally, reduce or eliminate the stomach-irritating effect of capsaicin. Following the purification of bentonite clay in our study to obtain pure MMT mineral for use in drug delivery systems, the cation exchange capacities of raw and pure MMT clays were measured. Subsequently, a modification process with CTAB, which has no toxic effects, was applied. As a result of the Cetyltrimethylammonium Bromide (CTAB) modification process, the interlayer spaces of the layers forming the MMT mineral expanded as desired, increasing the adsorption capacity of MMT. Characterization analyses of the obtained clay samples were conducted using XRF, XRD, FT-IR, SEM, particle size analysis, and zeta potential analyses. After the completion of character analyses, formulations were prepared in ethanol and DMSO to evaluate the encapsulation efficiencies and release tests for pure MMT and MMT modified with 50% CTAB. Then, Pure MMT, 50C%-Pure MMT, and, for experimental purposes, Pure MMT-Kit-Cap formulations were synthesized with DMSO, and release studies were conducted in the release medium. Spectrum scanning with a spectrophotometer, drawing of calibration curves, and determination of concentrations obtained in release tests were automatically calculated in the UV Probe application. Release kinetics of the release profiles were calculated using zero-order release kinetics, first-order release kinetics, Higuchi model, Hixson Krowell Cube Root Law, and Korsmeyer-Peppas model. According to the R2 values, zero-order release kinetics and the Korsmeyer-Peppas model were determined as the most suitable models for both formulations. In addition, n values determined according to the Korsmeyer-Peppas model were