Pankreas kanserinde metastatik lenf nodu sayısı ve oranının sağ kalıma etkisi
Prognostic value of metastatic lymph node ratio in pancreatic cancer
- Tez No: 491816
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Hakkında pek çok bilinmezin var olamaya devam ettiği pankreas adenokarsinomu oldukça kötü prognozlu bir kanser türü olup prognozun önemli belirteçlerinden birisi de lenf nodu metastazıdır. Lenf nodu disseksiyonu konusunda bir konsesüs oluşmamış olması ve cerrahların bilgi ve deneyimi ile patologların değerlendirme farklılıkları göz önüne alındığında bu önemli prognoz belirteci açısından hastaların oldukça heterojen bir grup oluşturduğu aşikardır. Bu çalışmada diğer gastrointestinal sistem kanserleri için önemi literatürde açıkça ortaya konulmuş olan metastatik lenf nodu oranının pankreas kanseri için de prognostik bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı arşivinde 2000 ile 2012 yıları arasında ICD – 10 koduna göre pankreas adenokarsinomu olarak kaydedilmiş hastaların dosyaları taranmıştır. Toplam 427 dosya taranmış olup, dosyasında doku kanıtı bulunmayan 90 hasta ilk baştan elenmiştir. Kalan 337 hastadan 11'i pNET olarak tanı aldıkları için elenmiş ve kalan 326 hasta veri tabanına kaydedilmiştir. Bunlardan 125'ine rezeksiyon uygulanmış olup, metastatik lenf nodu oranına ilişkin analizler bu grup üzerinde yapılmıştır. Bulgular Hasta grubunun tümünde 5 yıllık sağkalım %4.4 olarak bulunmuş olup rezeksiyon uygulanan hastalar için bu oran %7.9 olarak saptanmıştır. Rezeksiyon uygulanan hasta grubu için literatürde kabul gören prognostik belirteçlerden yalnızca lenf nodu metastazı varlığının ve tümör çapının 4 cm den büyük olmasının istatistiksel olarak anlamlı biçimde prognozu etkilediği görülmüştür. Yapılan hem univaryete hem de multivaryete analizlerde metastatik lenf nodu oranının hem %10 hem de %15'in üzerinde olmasının prognozu istatistiksel olarak anlamlı biçimde kötü etkilediği gösterilmiştir. Sonuç Metastatik lenf nodu oranı pankreas adenokarsinomu için rezeksiyon uygulanan hastalarda; hem bağımsız olarak hem de diğer prognostik göstergelerle incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı biçimde prognozu etkileyen güçlü bir belirteçtir. Klinik uygulamasının pratik oluşu, heterojen hasta grubunun handikaplarını ortadan kaldırması konuya ilişkin gelecek vadeden bir prognostik belirteç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Lymph node involvement in pancreatic adenocancer is one of the strongest predictors of prognosis. However; the extent of lymph node dissection is still a matter of debate and number of dissected nodes varies widely among patients. In order to homogenize this diverse group of patients and more accurately predict their prognosis; we aimed to analyze the effect of metastatic lymph node ratio as an independent prognostic factor. Method: We retrospectively analyzed medical recordings of 326 patients with pancreatic cancer who were treated in a tertiary medical oncology center over a 10-year period. Results: Both in univariate and multivariate analyses, metastatic lymph node ratio proved to be a strong predictor of prognosis which was unaffected from heterogeneity of our patient population and can be used to facilitate predict prognosis of patients who underwent lymph node dissection to various extents and with future studies it can emerge as a successful tool for creating prognostic subgroups of the disease.