Ofis yapılarında havalandırmanın iç mekân hava kalitesine etkisi: Konya Selçuklu Belediye Binası örneği
The effect of ventilation on indoor air quality in office buildings: The case of Konya Selçuklu Municipality building
  1. Tez No: 891770
  2. Yazar: HASAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İnsanlar hayatlarının %80'inden fazlasını iç mekânlarda geçirmektedirler. İç mekânlarda geçirilen süre dikkate alındığında ofis binaları öne çıkan yapı türlerinden biridir. İç mekân hava kalitesinin çalışanların fizyolojik ve zihinsel sağlığını, bilişsel performansını, iş verimliliğini, iç mekân algısını ve bina tasarımını doğrudan etkilediği bilinmektedir. İç hava kalitesinin kabul edilebilir değerlerde olması için, kirletici düzeylerinin yanı sıra kullanıcıların memnuniyet düzeyinin de kabul edilebilir değerlerde olması gerekmektedir. Ofis binalarında iç hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmaları kapsayan literatürler incelendiğinde, objektif saha ölçümleri ile subjektif kullanıcı memnuniyeti verilerinin bir arada değerlendirildiği çalışmaların çok az sayıda olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışma, ofislerdeki iç hava kalitesini değerlendirerek, Konya Selçuklu Belediye Binası'nın hava kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Yapılan çalışmada, Konya Selçuklu Belediye Binası'nda doğal havalandırmalı ve doğal havalandırmasız, farklı büyüklüklerde ve farklı yoğunluklarda dört adet ofis belirlenmiştir. Belirlenen ofislerin en yoğun ve en boş olduğu, yaz ve kış dönemlerinde, iç hava kalitesini doğrudan etkileyen sıcaklık (T), bağıl nem (RH), karbondioksit (CO₂) ve 2,5 mikron çapındaki partikül madde (PM₂.₅) değerlerinin deneysel ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm yapılan ofislerdeki çalışanlara iç mekân hava kalitesi memnuniyetiyle ilgili anket yapılmıştır. Yapılan deneysel ölçümlerde, Konya Selçuklu Belediye Binası'nda iç mekân hava kalitesinin kabul edilebilir sınır değerleri aştığı belirlenmiş ve memnuniyet anketi verileri de bu sonuçları doğrulamıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Konya Selçuklu Belediye Binası'nın iç hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik havalandırma önerilerinde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler Ofis iç hava kalitesi; Ofis içi konfor; Ofis havalandırması.
Özet (Çeviri)
P People spend more than 80% of their lives indoors. When the time spent indoors is taken into consideration, office buildings are one of the prominent building types. It is known that indoor air quality directly affects the physiological and mental health of employees, cognitive performance, work efficiency, indoor perception and building design. In order for indoor air quality to be at acceptable values, the satisfaction level of users as well as the pollutant levels must be at acceptable values. When the literature covering the studies on improving indoor air quality in office buildings is examined, it is seen that there are very few studies that evaluate objective field measurements and subjective user satisfaction data together. In this context, the study aims to contribute to the improvement of the air quality of Konya Selçuklu Municipality Building by evaluating the indoor air quality in offices. In the study, four offices with and without natural ventilation, different sizes and densities were determined in Konya Selçuklu Municipality Building. Experimental measurements were made of temperature (T), relative humidity (RH), carbon dioxide (CO₂) and 2.5 micron diameter particulate matter (PM₂.₅) values that directly affect indoor air quality in the busiest and emptiest periods of the determined offices, during summer and winter. A survey was conducted on the employees in the measured offices regarding their indoor air quality satisfaction. In the experimental measurements, it was determined that the indoor air quality in Konya Selçuklu Municipality Building exceeded the acceptable limit values and the satisfaction survey data confirmed these results. As a result of the findings, ventilation recommendations were made to improve the indoor air quality of Konya Selçuklu Municipality Building. Keywords Office indoor air quality; Office indoor comfort; Office ventilation.