Yenilenebilir enerji ve dış ticaret ilişkisi: Gaziantep örneği
The relationship between renewable energy and foreign trade: The case of Gaziantep
- Tez No: 891771
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji, insanoğlunun yaşamsal varlığını idame ettirebilmesi için önem taşıyan gereksinimlerden biridir. Fosil yakıtlardan elde edilen enerji kaynaklarına karşın yenilenebilir enerji kaynakları, çevre dostu olarak sera gaz salınımı yaymayan, uzun vadede verim sunan ve doğada sürekli bulunan enerji kaynaklarıdır. Türkiye enerji kullanımında fosil yakıtlar yönünden dışa bağımlı bir ülkedir. Bu bakımdan ülkemizde dışa bağımlılığı azaltma ve enerji konusunda kendi kendine yetebilen bir hale gelebilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaya yönelik girişimlerde bulunulmaktadır. Türkiye yenilenebilir enerji açısından iklim şartları ve kullanım alanı olarak elverişli bir ülkedir. Bu çalışmanın amacı, yenilenebilir enerji ve dış ticaret ilişkisini Gaziantep özelinde test etmektir. Bu kapsamda ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak adına var olan doğal kaynakların ne ölçüde kullanıldığı ve kullanım alanlarının artışı ile Türkiye ekonomisine muhtemel etkisinin nasıl olacağı ele alınmıştır. Araştırmada Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve güneş ile kendi enerjisini üreten 10 işletme ile nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda kurulum maliyetleri başta oldukça yüksek olsa da, yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilirlik adına uzun vadede işletme satışlarına ve kârlılığına olumlu etkisinin olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the essential needs for the survival of humanity. In contrast to energy sources derived from fossil fuels, renewable energy sources are environmentally friendly, do not emit greenhouse gases, offer long-term efficiency, and are continuously available in nature. Turkey is a foreign dependent country in terms of fossil fuel energy consumption. Therefore, there are some attempts to utilize renewable energy sources to reduce external dependency and achieve self-sufficiency in energy in our country. Turkey is a favorable country renewable energy, both in terms of climatic conditions and usage areas. The aim of this study is to test the relationship between renewable energy and foreign trade in Gaziantep. In this context, the increase in the usage areas of existing natural resources, to what extent they are used, and their possible impact on the Turkish economy were examined in order to reduce our country's foreign dependence on energy. In the research, 10 enterprises operating in the Gaziantep Organized Industrial Zone and producing their own energy with solar energy were interviewed. The interviews were conducted using the semi-structured interview technique, which is a qualitative research method. As a result of the research, it was concluded that although the installation costs are quite high at the beginning, renewable energy sources will have a positive impact on business sales and profitability in the long run in terms of sustainability.