Студент баскетболчулардын функционалдыккөрсөткүчтөрүн жана физикалык ишжөндөмдүүлүгүн изилдөө
Üniversite öğrenimi gören basketbolcuların fiziksel ve fonksiyonelperformanslarının incelenmesi
- Tez No: 891769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DJİPARKUL ABDIRAHMANOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
raştırmanın amacı: Basketbol sporcularının fonksiyonel performansını ve fiziksel performansını belirlemek. Araştırma görevleri: 1. Basketbol sporcularının morfolojik soyutlamasının özelliklerinin incelenmesi. 2. Sporcuların kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin fonksiyonel durumunun karşılaştırmalı analizi. 3. Basketbol sporcularının performans göstergelerinin özellikleri belirlemek. Çalışmanın konusu: Okul takımlarında basketbol sporu yapan öğrencilerin onksiyonel performansı ve fiziksel performansı Araştırmanın hipotezi ve teorik değeri Araştırma hipotezi: Basketbolla sistematik eğitimin öğrencilerin fonksiyonel özelliklerinin oluşumu üzerinde aktif bir etkiye sahip olduğu varsayılmaktadır. Araştırmanın teorik değeri: Basketbol öğrencilerinin fonksiyonel performansının ve fiziksel performansının incelenmesi, fiziksel eforlara fizyolojik adaptasyon anlayışının genişletilmesine yardımcı olabilir ve ayrıca spor eğitiminin geliştirilmesi ve basketbolda performansın iyileştirilmesi için pratik çıkarımlara sahiptir. Araştırmanın pratik önemi ve yeniliği Araştırmanın pratik önemi: Bir basketbolcunun fiziksel yeteneklerini ve işlevsel özelliklerini anlamak, antrenörlerin oyuncuların güçlü ve zayıf yönlerini dikkate alan kişiselleştirilmiş antrenman planları oluşturmasına olanak tanır. Bu, eğitim ve koçluk sürecinizi kolaylaştırmanıza ve daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, her oyuncunun fiziksel yeteneklerini bilmek, koçların güçlü yönlerinden en iyi şekilde yararlanan taktik planlar geliştirmelerine olanak tanır. Araştırmanın yeniliği: Basketbol öğrencilerinin fonksiyonel performansının ve fiziksel performansının incelenmesi, eğitim sürecine ve rekabete fizyolojik adaptasyonlarının özelliklerini daha derinlemesine anlamayı mümkün kılar ve eğitim programını ve yarışma onuçlarını iyileştirmek için yeni perspektifler açar. Materyaller ve yöntemler: Bişkek yüksek öğretim kurumlarında araştırma: Kırgız-Türkiye Manas Üniversitesi, I. Kırgız Devlet Teknik Üniversitesi.Razakova, B.T. Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi'ne katıldı. Turusbekova. Çalışmaya toplam 36 kolej basketbolcusu katıldı. Bunlardan: Spor (Master) ustası için 9 aday, 11 sporcu I razryad, 7 Sınıf II razryad, 9 sınıf razryad sporcu. Antreman 3-8 yıl. Çalışmanın tarihi Ekim-Kasım 2023'tür. Araştırma yöntemleri 1. Belgesel materyaller ve edebi kaynakları araştırma yöntemleri. Araştırılan konuya göre bilimsel kaynakları, makaleleri, metodolojik talimatları, kitapları incelendi ve analizleri yapıldı. 2. Tıbbi ve biyolojik araştırma yöntemleri. - Antropometri (ağırlık, ayakta dururken boy, dinlenirken göğüs çevresi, nefes alıp verirken göğüs çevresi, göğüs çevresi turu); - Endekslerin yöntemi (Quetelet, Pinier, Erisman, Kvass (ÇEKA) dayanıklılık katsayısı, hayatta kalma indeksi); - Fizyometri (kalp atış hızı (STD), arteriyel kan basıncı (AB), hayati akciğer kapasitesi (STD), solunum hızı (J), manuel dinamometri); - Standart eğim; - Aritmetik ortalamanın hataları. Aynı sektördeki ana ve kontrol grubunun göstergeleri arasındaki farkların güvenilirliğinin değerlendirilmesi T kriterine göre yapılmıştır. Derece sayısı SPSS-21 programı kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the functional indicators and physical performance of basketball students. The research was conducted in higher educational institutions in Bishkek: Kyrgyz-Turkish University“Manas”(KTMU), Kyrgyz State Technical University named after Razakov (KSTU), as well as at the Kyrgyz State Academy of Physical Culture and Sports named after B.T. Turusbekov. A total of 36 basketball students participated in the study. Of these, 9 candidates for the master of sports took part, 11 - I category, 7 - II category, 9 - athletes of the III category. Sports experience of 3-8 years. The study period is October-November 2023. The following research methods were used to solve the tasks set. Methods of research of documentary materials and literary sources. Biomedical research methods: anthropometry (body weight, body length, chest circumference at rest, chest circumference when inhaling and chest circumference when exhaling, chest excursion); index method (Quetelet, Pinier, Erisman, Livy); physiometry (heart rate (HR), blood pressure (BP), vital capacity of the lungs (LV), respiratory rate (BH), wrist dynamometry); functional tests: respiratory tests (Barbell-Genche); test for determining physical performance (Harvard step test); calculation methods of functional status: assessment of adaptive potential (AP), coefficient of endurance (KV), vital index (ZHI); mathematical and statistical methods (calculation of the arithmetic mean, standard deviation, the error of the arithmetic mean, determined the reliability of the differences between the same indicators of the Student). The statistics were developed using the SPSS-21 program. The results of the study of systematic basketball training showed that the functional state of basketball students corresponds to the age norms and functional indicators of athletes. According to the Kvass endurance coefficient, the cardiovascular system indicators of the KTMU and KGAFKiS teams were lower than those of the KSTU team.