Tuz, pH, ve fosfat'ın pamuk rizosferinden izole edilen Bacillus suşlarının biyofilm oluşumu üzerine etkisi
Effect of salt, pH, and phosphate on biofilm formation of Bacillus strains isolated from cotton rhizospheres
- Tez No: 891772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Biyofilm gelişimi, mikrobiyal hücrelerin olumsuz ortamlarda hayatta kalma mekanizması olması sebebiyle, son yıllarda biyofilm ve EPS (ekzopolisakkarit) üreten faydalı mikropların uygulanması daha fazla ilgi görmüştür. Bu çalışmada Bacillus subtilis ve Bacillus thuringiensis suşlarının farklı NaCl seviyeleri, pH ve fosfat konsantrasyonları altında biyofilm ve EPS üretme yetenekleri araştırılmıştır. B. subtilis BS2 ve B. thuringiensis BS6/BS7 suşları, tuzluluk stresi altında EPS üretimine benzer bir şekilde biyofilm oluşumunu önemli ölçüde arttırmıştır. B. subtilis BS2/BS3, hafif asidik pH'ta biyofilm oluşumunu arttırdı ancak EPS üretimini azalttı; Öte yandan diğer suşlar alkali pH'ta önemli ölçüde daha fazla miktarda biyofilm ve EPS üretti. Daha yüksek fosfat konsantrasyonları, test edilen koşullar altında biyofilm ve EPS üretimini belirgin şekilde azalttı. Fosfat etkisinin aksine, artan tuzluluk ve pH değişiklikleri, test edilen Bacillus suşlarının biyofilm oluşumunu ve EPS üretimini farklı şekilde etkilemiştir. EPS üretimi, test edilen tüm koşullar altında biyofilm üretimini bir dereceye kadar belirledi. Bazı Bacillus suşlarının tuzluluk ve pH stresi altında daha fazla miktarda biyofilm oluşturması, bunların özellikle düşmanca koşullar altında rizosfer topraklarında ve bitki yüzeylerinde in vivo biyofilm üretme potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Biofilm development is a survival mechanism of microbial cells in unfavorable environments, thus in recent years; the application of biofilm- and EPS (exopolysaccharide)-producing beneficial microbes has received more attention. The present study investigated the biofilm and EPS production ability of Bacillus subtilis and Bacillus thuringiensis strains under different NaCl levels, pH, and phosphate concentrations. B. subtilis BS2 and B. thuringiensis BS6/BS7 strains considerably enhanced biofilm formation in a pattern similar to EPS production under salinity stress. B. subtilis BS2/BS3 increased biofilm formation at a slightly acidic pH but decreased EPS production; on the other hand, the other strains produced significantly more amounts of biofilm and EPS at alkaline pH. Higher phosphate concentrations markedly reduced biofilm and EPS production under the tested conditions. In contrast to the phosphate effect, increasing salinity and pH changes differently affected biofilm formation and EPS production by Bacillus strains tested. EPS production determined biofilm production to some extent under all the tested conditions. Some Bacillus strains formed more amounts of biofilms under salinity and pH stress, demonstrating that they may have the potential to produce in vivo biofilms in rhizosphere soils and on plant surfaces, especially under hostile conditions.