Türk hukukunda sivil toplumun gelişimi
Development of civil society in turkish law
  1. Tez No: 891795
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde modern anlamda sivil toplumun görevlerini nispeten yerine getiren lonca, vakıf vb. kuruluşlar, sivil toplum alanında ülkemizin çok eskiye dayanan temelleri olduğunu göstermektedir. Her ne kadar bu medeniyete çok evvelden sahip olsak ta bu anlamda zaman içerisinde gerekli gelişme gösterilememiştir. Dünyada ise sivil toplum örgütlenmeleri 21. Yüzyıl ile farklı bir boyut kazanarak ülke ve toplum yönetiminde önemli bir güç haline gelmiştir. Küresel anlamda sivil toplumun bu denli güçlenmesi ile birlikte ülkemizde de hızlı bir gelişim yaşanmış, kabul edilen her Anayasa ile bu alan daha da geliştirilmeye çalışılmış ancak henüz istenilen seviyelere gelinememiştir. Küresel sivil toplum örgütlenmelerinin gelişimi incelendiğinde, bu yapıların onlara tanınan haklarla gelişebildiği görülmektedir. Bu doğrultuda ülkemizde de sivil toplum alanında oluşturulan mevzuat ve uygulamalarda birçok düzenleme yapılmaya devam edilmekte ve ülkemizde özellikle en büyük sivil toplum örgütü olan derneklerin çağı yakalayabilmesi için yol gösterici çalışmalar yapılmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi geleceği hazırlayabilmek için geçmişe anlamak gerekmektedir. Bu itibarla, bu çalışma ile ülkemizde derneklerin tarihsel gelişimi incelenmiş, derneklerin ülkemizde kabul edilen anayasalar ile hangi gelişmeleri yakaladığından, derneklerin gelişiminin önünde engel olan mevzuat ve uygulamalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisations such as guilds, foundations, etc., which relatively fulfil the duties of civil society in the modern sense within the Ottoman Empire, show that our country has very old foundations in the field of civil society. Although we have had this civilisation long ago, we have not been able to show the necessary development in this sense over time. In the world, on the other hand, civil society organisations have gained a different dimension with the 21st century and have become an important power in country and society management. With the strengthening of civil society in the global sense, there has been a rapid development in our country, and with each Constitution adopted, this area has been tried to be developed further, but it has not yet reached the desired levels. When the development of global civil society organisations is examined, it is seen that these structures can develop with the rights granted to them. In this direction, many regulations continue to be made in the legislation and practices in the field of civil society in our country and guiding studies are being carried out in order for associations, which are the largest civil society organisations in our country, to catch up with the age. However, as in every subject, it is necessary to understand the past in order to prepare the future. In this respect, this study examines the historical development of associations in our country, the developments that associations have achieved with the constitutions adopted in our country, and the legislation and practices that prevent the development of associations.