Yönetimin karar verme boyutunda cari değer muhasebesi verilerinin kullanılması
Being used of current value accounting in the dimension of decision making
  1. Tez No: 89181
  2. Yazar: ALİ ALTINBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ill ÖZET Enflasyon tüm dünya ülkelerini ve bu ülkelerdeki hemen hemen tüm ekonomik birimleri olumsuz olarak etkilemektedir. İşletmeler, enflasyonun olumsuz etkilerine en çok maruz kalan ekonomik birimlerdir. İşletmelerde de muhasebeciler; fiyatların sürekli artış gösterdiği bir ekonomik ortamda geleneksel yöntemlerle, yöneticilerin isabetli finansal kararlar almasında karar destek sistemi olma misyonunu yerine getirememektedir. Değer ölçüsü olarak kullandığı para biriminin değerinin, zaman içersinde değişmediği varsayımına dayanan ve bu varsayımdan hareketle, işletmelerin mali durumunu ve faaliyet sonuçlarını gösteren finansal tablolar hazırlayan geleneksel muhasebe sistemi, artık enflasyonun cari olduğu günümüz koşullarında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle bilgi kullanıcılarının isabetli kararlar almaşım sağlayacak, homojen mali tablolar üretebilecek ve doğru bilginin yamsıra faydalı bilgiyi de sunabilecek bir muhasebe sistemine ihtiyaç vardır. Bu muhasebe sistemi, enflasyonun süreklilik kazandığı günümüz koşullarında geleneksel muhasebenin yerine geçecek olan enflasyon muhasebesidir. Enflasyon muhasebesi, fiyatlar genel seviyesi muhasebesi, yenileme maliyeti muhasebesi, cari değer muhasebesi ve karma(entegre) muhasebe olmak üzere dört yöntemden oluşmaktadır. Bu çalışmada ölçü birimi olarak paramn nominal değerini esas alan, değerleme esası olarak cari değerlere dayalı değerlemeyi kabul eden ve işletmenin sermayesini üretim gücü olarak korumayı amaçlayan cari değer muhasebesi yöntemi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Inflation affects badly all countries of the world and all economic components at the countries. Firms, at the same time, the information which is produced by accountants are exposed to the negative effect of inflation. Accounting, who is the main part of the decision support system, can't help managers make right financial decisions by using traditional methods, at the situation where the prices increase continuously. Traditional accounting accepts that the value of the money unit, which is used as a value measurement, is constant and thus the information at the financial statements of traditional accounting are inadequate. But inflation accounting is used instead of traditional accounting at this situation. Inflation accounting produces the useful information besides the right information by homogeneous financial statements. Inflation accounting consists of four methods which are the general price level accounting, the replacement cost accounting, the current value accounting and the integrated accounting. The current value accounting method is examined at this thesis. The nominal value of the money as the measurement unit and the evaluation based on current values are used at this method. The purpose of this method is maintaining the firm's capital as the production power.