İvmeölçer işaretlerinin optimizasyon algoritmaları ile analizi ve incelenmesi
Analysis and review of accelerometer signals using optimization algorithms
  1. Tez No: 891816
  2. Yazar: KADİR YASİN SUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOÇKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, deprem ve inşaat mühendisleri tarafından depremlerin simülasyonunda sıklıkla kullanılan sarsma tablası sistemi üzerinden ivmeölçer aracılığıyla alınan işaretlerin harmonik analizi gerçekleştirilmiştir. Sarsma tablasına sinüs, kare ve üçgen deprem test işaretleri uygulanmış ve çıkışta ivmeölçerden harmonikli işaretler alınıştır. Elde edilen bu işaretlerin harmoniklerine ait genlik ve faz değerleri Çita Optimizasyon Algoritması ile kestirilmiştir. Bu çalışmada, öncelikle literatürde sıkça kullanılan bir test işareti analiz edilmiştir ve kestirim sonuçları diğer önerilen yaklaşımlarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra, sarsma tablasının yüklü ve yüksüz durumları için uygulanan sinüs, kare ve üçgen işaretlerine karşın ivmeölçerden alınan işaretlerin harmonik analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca değişen ivme genliği ve frekans durumları da incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, Çita Optimizasyon algoritması kullanılarak gerçekleştirilen harmonik analizi yaklaşımının başarılı sonuçlar ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the harmonic analysis of the signals received by the accelerometer through the shake table system, which is frequently used by earthquake and civil engineers to simulate earthquakes, is carried out. Sine, square and triangular earthquake test signals were applied to the shaking table and harmonic signals were obtained from the accelerometer at the output. The amplitude and phase values of the harmonics of these signals were estimated by Cheetah Optimisation Algorithm. In this study, firstly, a commonly used test signal in the literature is analysed and the estimation results are compared with other proposed approaches. Then, the harmonic analysis of the signals obtained from the accelerometer against the applied sine, square and triangular signals for the loaded and unloaded states of the shaking table is performed. The varying acceleration amplitude and frequency conditions were also analysed. When the results are analysed, it is seen that the harmonic analysis approach using Cheetah Optimisation algorithm yields successful results.