Stem etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin öğrenme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of stem activities on the learning skills of gifted students
- Tez No: 891817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜYE DURMAZ, DOÇ. DR. FATİH DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Matematik, Biology, Chemistry, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin öğrenme becerileri (problem çözme, iletişim ve işbirlikli öğrenme) üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımına göre temellendirilen bu çalışma durum çalışması olarak desenlenmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM)' de öğrenim gören dokuz yedinci sınıf üstün yetenekli öğrenci katılmıştır. Uygulama sürecinde üstün yetenekli öğrencilerle 12 haftalık STEM etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. STEM etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin öğrenme becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla STEM etkinlikleri öncesi ve sonrası bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Etkinlik süreci ve görüşmeler ses kaydına alınmış ve etkinlik sürecinde ayrıca fotoğraflar çekilmiştir. Veri toplama araçları olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu, öz değerlendirme formu, ses kayıtları, fotoğraflar ve STEM çalışma yaprakları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda STEM etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin problem çözme, iletişim ve işbirlikli öğrenme becerilerini olumlu yönde geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Görüşme verilerinden elde edilen sonuçlar öğrencilerin planlı çalışma ve grup çalışmalarında sorumluluk alma gibi yeni deneyimler ile etkin dinleme ve farklı fikirlere açık olma gibi iletişim becerilerinin olumlu yönde desteklendiği konusunda kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at examination of STEM activities' effect on gifted students' learning abilities such as problem solving, communication or cooperative learning. This study which was prepared according to qualitative research technique was in case study format. Participants were chosen based on convenience sampling method which is one of the purposive sampling methods. The sample of this study were determined as nine gifted seventh grade students' which study in Science and Art Instution (in Turkish, BİLSEM). STEM activities were carried out by gifted students for 12 weeks during this study. Personal interviews with gifted students were done before and after STEM activities for determination of students' level of learning abilities. STEM activities, and interviews were voice recorded, and photos were taken during the study. Semi-constructive interview forms, observation forms, self-evaluation forms, voice records, photos and STEM worksheets were used as data collection tools. In conclusion, STEM activities had positive effects on gifted students' problem solving, communication and cooperative learning skills was observed in this study. Data that have gained by personal interviews with gifted students show that gifted students who participated in STEM activities gained new experiences such as planned working, and taking responsibility in group activities, improved communication skills positively such as active listening and open to opposite ideas.