Yahya et-Tâhir Abdullah ve 'Portakal Veren Üç Büyük Ağaç' adlı kısa öykü koleksiyonunun tahlili
Yahya et-Tâhir Abdullah and analysis of his short story collection 'Three Big Trees Giving Oranges'
- Tez No: 891821
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tüm dünya kültürlerinin geçmişinde anlatı ve hikâye geleneği köklü bir yer tutmaktadır. Bu gelenekler, modern çağa doğru belirli bir yapı kazanarak kısa öykü adını almıştır. Modern öykü, Batı'da 18. yüzyılda gelişmeye başlamış ve 19. yüzyılda roman gibi diğer edebi türlerden ayrılarak bağımsız bir tür haline gelmiştir. Arap dünyası ise modern öyküyle, 19. yüzyıldaki edebi Rönesans (en-Nahda) hareketi ile birlikte tanışmıştır. Modern anlamda öykü türü, Mısır'da doğmuş ve diğer Arap ülkelerine yayılmıştır. Napolyon'un 1798'de Mısır'ı işgali, Arap dünyası ile Batı arasındaki ilmî ve kültürel ilişkilerin güçlenmesine sebep olmuş ve bu ilişkilerin hız kazanmasına yol açmıştır. Bu etkileşim sonucunda, Arap dünyasında Batı kültürü ve edebiyatını öğrenen yazarlar, modern roman ve kısa öykü türlerini hem tercüme hem de uyarlama yoluyla Doğu edebiyatına aktarmada önemli bir rol oynamıştır. Çalışmanın odak noktasını oluşturan Mısırlı yazar Yahya et-Tâhir Abdullah, modern Arap edebiyatında kısa öykü türünde kaleme aldığı pek çok eserle öne çıkan bir isimdir. Bu çalışmada, yazarın hayatı ve edebî serüveniyle birlikte telif ettiği kısa öyküler, teknik ve tematik yönleriyle incelenmiştir. İnceleme sonucunda, yazarın 'Portakal Veren Üç Büyük Ağaç' adlı koleksiyonunda toplumsal sorunlara, gündelik hayatın zorluklarına ve bireylerin karşılaştığı sosyal ve ekonomik sıkıntılara odaklandığı görülmüştür. İlaveten, Abdullah'ın, öykülerinde lehçe tabirlere sıkça yer verdiği ve yoğun bir anlatım dili kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the history of all world cultures, the tradition of narrative and storytelling holds a deep-rooted place. These traditions evolved into a distinct form known as the short story as they progressed toward the modern era. Modern short stories began to develop in the West in the 18th century and emerged as an independent genre, distinct from other literary forms such as the novel, in the 19th century. The Arab world encountered modern short stories through the literary Renaissance (al-Nahda) movement of the 19th century. The genre of modern short stories originated in Egypt and then spread to other Arab countries. Napoleon's invasion of Egypt in 1798 strengthened the scientific and cultural relations between the Arab world and the West, accelerating these interactions. As a result of this interaction, Arab writers learned about Western culture and literature and played a significant role in transmitting modern novel and short story genres to Eastern literature through both translation and adaptation. The focal point of this study is the Egyptian writer Yahya al-Taher Abdullah, who is prominent in modern Arab literature for his numerous works in the short story genre. This study examines the author's life and literary career, along with his short stories, focusing on their technical and thematic aspects. The analysis reveals that in his collection 'Three Great Orange Trees,' the author addresses social issues, the challenges of daily life, and the social and economic hardships faced by individuals. Additionally, it has been observed that Abdullah frequently uses dialectical expressions and employs a dense narrative style in his stories.