مـنـهـج ابن جُــــزَي في التفسير بالمـأثـور في كتابه'التسهيل لعلوم التنزيل'
İbn Cüzey'in et-teshîl li ulûmi't-tenzîl adli rivayet tefsirindeki metodu
- Tez No: 891822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, İbn Cüzey'i ve onun ilmi katkılarını tanıtmayı, onun Kur'an-ı Kerim'i tefsir etme konusundaki yaklaşımını açıklarken, tefsirinde başvurduğu yöntemleri ve bu yöntemlerin tefsirde kastedilen delaletlerin ve anlamların açıklığa kavuşturulması konusunda oynadığı rolü açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın problemi, İbn Cüzey'in tefsirinde hadis ve rivayetleri kullanması meselesi ve ona ait bu tefsirin rey tefsiri mi, yoksa rivayet tefsiri mi olduğu, yoksa her iki yaklaşımdan da mı yararlandığı sorusudur. Bu çalışmanın önemi, Yüce Allah'ın manasını anlamada Nebevi hadislerin rolünü açıklığa kavuşturmasında yatmaktadır. Çünkü 'Kişisel arzularına göre konuşmamaktadır. O, kendisine indirilmiş vahiyden başka bir şey değildir' ayetine mazhar olanın Kur'an-ı Kerim'in tefsirinde en belirgin etkiye sahip olduğu gizlenebilecek bir şey değildir. Bu araştırmanın odak noktası, Kur'an metninin anlaşılmasına ilişkin İbn Cüzey'in zikrettiği hadisleri incelemek ve bu konuyu daha önce ele alan çalışmaların ulaşamadığı yeni sonuçlara ulaşmak ve İbn Cüzey'in görüşlerinden ve Kur'an ilimlerindeki tercihlerinden istifade etmek olacaktır. Çalışmada İbn Cüzey'in tefsirinin ve hakkında hadis naklettiği konuların konuların analizine, tefsirde bu hadislerden nasıl yararlandığına ve bu rivayetlerin tefsirine nasıl yansıdığına değinilmiştir. İbn Cüzey, kendisinden önceki ilk dönem müfessirlerden, özellikle de müfessirlerin şeyhi İmam Taberî'den etkilenmiştir. Bununla beraber teefsirinde belirgin bir şekilde görüleceği üzere en çok İbn Atiyye El-Endelüsî ve Zemahşerî'den etkilenip onlara müracaat etmiştir. İbn Cüzey'in ilmi konumu, ona ilmi yöntemle çelişen, özellikle de sahih metinlerle doğrudan çelişen ifadeleri reddetmesine ve aynı zamanda görüşler arasında tercih yapabilmesine ve Kur'an'ın manasını birbirine yaklaştırmaya yönelik çalışmalar yapmasına olanak tanımıştır. İbn Cüzey, hadisin (eğer ona göre sahih ise) açıkladığı şeye odaklanır ve onun ötesine geçmezdi. Ona göre mukaddimesinde de belirttiği üzere Peygamber'in tefsiri herhangi bir kimsenin tefsirinden önce gelir. İbn Cüzey, özellikle fıkhî konularda geniş ve ileri görüşlüydü. Bu sayede elde ettiği görüşleri mensubu olduğu Maliki mezhebi ve mezhebin ileri gelenlerinin taassubundan uzak bir şekilde elekten geçirip tercih yapardı.
Özet (Çeviri)
This research aims to introduce Ibn Juzayy and his significant contributions to the field of Quranic interpretation, while elucidating his methodology and its implications, may Allah have mercy on him. It seeks to clarify the specific methods he employed in interpreting the Holy Quran and their role in uncovering intended meanings and implications. The central focus of this study lies in examining Ibn Juzayy's methodology, particularly his linguistic approach, which he utilized to interpret the Quran. Furthermore, it aims to highlight the scientific and linguistic value inherent in his interpretations. This research is important as it addresses an understudied aspect: the prophetic Hadiths that shed light on Quranic meanings and guide interpretation. It will specifically explore the Hadiths referenced by Ibn Juzayy in his Quranic exegesis, aiming to generate novel insights not previously explored in existing studies. Additionally, it will draw upon Ibn Juzayy's scholarly opinions and preferences within the field of Quranic sciences. The methodology employed in this study is analytical and inductive, focusing on understanding the interpreter's efforts and clarifying his methodology, seeking Allah's guidance throughout. As a result of this study, several findings have been reached. Ibn Juzayy's interpretive framework was notably influenced by early scholars, particularly Imam Al-Tabari, among others. However, his most significant influences, as evident in his work, were Ibn Atiyah Al-Andalusi and Imam Al-Zamakhshari. Ibn Juzayy's scholarly stature enabled him to critically engage with statements that contradicted scientific methodology, particularly those conflicting with authentic texts. He meticulously weighed different opinions while striving to approximate the intended meanings of Quranic verses. Moreover, Ibn Juzayy demonstrated a profound reverence for prophetic Hadiths, prioritizing their interpretations over others when elucidating Quranic meanings, as articulated in his writings. Furthermore, Ibn Juzayy exhibited a broad-minded approach, especially in jurisprudential matters. He carefully assessed various viewpoints without undue bias towards his Maliki school or its scholars. In conclusion, this study underscores the scholarly depth of Ibn Juzayy's contributions to Quranic interpretation, highlighting his meticulous methodology and comprehensive approach to understanding the Quran's profound teachings