Çocuklar için felsefe eğitim programının 48-72 aylık çocukların sosyal problem çözme becerilerine etkisi
The effect of philosophy education program for children on social problem solving skills of 48-72 months-old children
  1. Tez No: 891834
  2. Yazar: GÖZDENUR SEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada“ÇİF Eğitim Programı'nın 48-72 aylık çocukların sosyal problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel modelde yürütülen çalışmada yarı deneysel desenlerden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen kullanılmıştır. 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Bolu MEB'e bağlı iki anaokulunda öğrenim görmekte olan 48-72 aylık çocuklardan toplam 35 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna 8 hafta süren ve 16 etkinlik planı içeren ÇİFEP uygulanmıştır. Araştırmada veriler ”Wally Sosyal Problem Çözme Testi“ ve ”Genel Bilgi Formu“ yoluyla toplanmıştır. Veri analizinde normallik koşullarının sağlanması ile gruplar arası farklılıkların analizi için ”İlişkisiz Örneklemler için t Testi“ ve grup içi farklılıkların analizi için ”İlişkili Örneklemler için t Testi" kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubunun ön testleri arasında bir farklılık olmadığı, her iki grubun ön test ve son testleri arasında ise anlamlı bir farklılık bulunduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun son test verileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Deney grubuna uygulanan kalıcılık testi ile son test arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, araştırma verileri ışığında ÇİF Eğitim Programının okul öncesi çocukların sosyal problem çözme becerilerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the P4C Education Program on the social problem solving skills of 48-72 month-old children. In the study conducted in the quantitative model, a pre-test-post-test matched control group design from quasi-experimental designs was used. A total of 35 children aged 48-72 months who were studying in two kindergartens affiliated with the Bolu MEB in the fall semester of the 2023-2024 academic year constituted the study group of the study. The P4C Education Program, which lasted 8 weeks and included 16 activity plans, was applied to the experimental group. Data in the study were collected through the“Wally Social Problem Solving Test”and the“General Information Form”. In the data analysis, the“Unrelated Samples t Test”was used to analyze the differences between the groups by ensuring normality conditions and the“Related Samples t Test”was used for the analysis of the differences within the groups. As a result of the data analysis, it was seen that there was no difference between the pre-tests of the experimental and control groups, and there was a significant difference between the pre-tests and post-tests of both groups. It was determined that there was a significant difference between the post-test data of the experimental and control groups in favor of the experimental group. It was concluded that there was no significant difference between the retention test applied to the experimental group and the post-test, and that the P4C Education Pragram was effective in the social problem-solving skills of preschool children in the light of the research data.