Post-apocalypse in jeanette Winterson's The Stone Gods, Margaret Atwood's Oryx and Crake and Cormac Mccarthy's The Road
Kıyamet sonrası Jeanette Winterson's Taş Tanrılar, Margaret Atwood's Oryx ve Crake ve Cormac McCarthy's Yol
- Tez No: 891833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma Jeanette Winterson, Margaret Atwood ve Cormac McCarthy'nin romanlarında kıyamet sonrası temaların tasvirini araştırıyor; Sırasıyla Taş Tanrılar, Oryx ve Crake ve Yol. Ekoeleştiri, biyoetik ve distopik çalışmalardan elde edilen teorik çerçeveleri kullanan bu araştırma, zorluklar nedeniyle yaşanan aşırı mücadeleler sırasında insanların durumunu keşfetmek ve analiz etmek için romanların karmaşık anlatılarını inceleyecek. Analizin odak noktası; salgın hastalıklar, kaos ve çevre sorunlarıyla harap olmuş dünyalarda dolaşan karakterlerin ahlaki ve psikolojik mücadeleleridir. Romanlarda yer alan önemli olayların derinlemesine ve kapsamlı bir incelemesi bulunmaktadır. Çalışma, yazarların çağdaş toplumsal zorlukları eleştirdiğini ve üstünlük kompleksi ve ihmalden kaynaklanan potansiyel geleceklere karşı uyarıda bulunduğunu gösteriyor. Yol'un ana teması yıkımdan sonra hayatta kalmaktır ve yıkık bir yerde hayatta kalmaya çalışan insanoğlunun umut dolu ruhuna ışık tutmaktadır. Oryx ve Crake'te yazar, gezegenin salgın hastalıklar ve genetik mühendisliği gibi bilimsel gelişmeler nedeniyle mahvolduğunu anlatıyor. Bu temalar bu tür gelişmelere ilişkin etik soruları gündeme getiriyor. Son olarak Taş Tanrılar'da ise yok edilen çevre ve insanın kendini yok etmesi tasviri yer alıyor. Bu romanların tümü, umutsuz durumlarda bile ahlak ve etik arasındaki dengeyi koruyarak hayatta kalan karakterlerin yolculuğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
This study explores the depiction of post-apocalyptic themes in novels by Jeanette Winterson, Margaret Atwood, and Cormac McCarthy's; The Stone Gods, Oryx and Crake, and The Road, respectively. Using theoretical frameworks from ecocriticism, bioethics, and dystopian studies, this research will be examining the complex narratives of novels for exploring and analyzing the condition of humans during extreme struggles due to adversity. The focus of the analysis is on the moral and psychological struggles of characters as they navigate worlds ruined by pandemics, chaos and environmental issues. There is an in-depth and comprehensive examination of significant events from the novels. The study shows the writers critiques contemporary societal challenges and give warning about against potential futures due to superiority complex and neglect. The central theme of The Road is survival after destruction, shedding light on the hopeful spirit of human beings trying to survive in a ruined place. In Oryx and Crake, the author described about the planet ruined due to pandemics and scientific advancements like genetic engineering. These themes raise ethical queries about such advancements. Lastly, In The Stone Gods, there is depiction of destroyed environment and self-destruction of humans. All of these novels show the journey of characters surviving by maintaining a balance between morals and ethics even in hopeless situations.