Cultural intelligence in peace support operations: A case study of KFOR
Barışı destekleme operasyonlarında kültürel istihbarat: KFOR örneği
- Tez No: 891844
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÖRPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma günümüzde literatürde kendisine henüz yeni yer bulmakta olan Kültürel İstihbarat kavramının barışa destek operasyonlarındaki önemli rolünü Kosova Gücü (KFOR) örneğine odaklanarak araştırmaktadır. Kültürel istihbarat, başlıca olarak yumuşak güç başlığında yer aldığı için çalışmada da ilk olarak güç kavramının uluslararası ilişkiler bünyesindeki rolü tartışılmakta ve“kalpleri ve zihinleri kazanmak”konusunun yumuşak güç kapsamındaki rolü ve önemi açıklanmaktadır. Kültürel istihbaratın barış operasyonlarındaki rolünün araştırılması için raporlar, internet haberleri ve makaleler kullanılmıştır. Çalışma, nitel ve tanımlayıcı araştırma metodolojisi kullanılarak yapılmıştır ve kültürel istihbaratın Kosova gibi karmaşık ve kültürel açıdan çeşitli ortamlarda barışı destekleme misyonlarının etkinliğini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, çalışmanın sonucu olarak barış operasyonlarında kültürel istihbarat kullanımının bölge dokusunu tanımada, kültürlerarası etkileşimde etkin bir role sahip olduğu ortaya çıkmış ve özellikle etkili bir İnsan Dokusunu Tanıma Sistemi (Human Terrain System) kullanımının başarılı sonuçlar ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the significant role of Cultural Intelligence in peace support operations, focusing on the example of the Kosovo Force (KFOR), a concept still finding its place in the literature. As Cultural Intelligence primarily falls under the domain of soft power, the study first discusses the role of power in international relations and explains the role and importance of“winning hearts and minds”within the scope of soft power. Reports, internet news, and articles were utilized to explore the role of Cultural Intelligence in peace operations. The study employed a qualitative and descriptive research methodology and reveals how Cultural Intelligence shapes the effectiveness of peace support missions in complex and culturally diverse environments like Kosovo. Based on the findings, the study concludes that the use of Cultural Intelligence in peace operations plays an effective role in understanding regional dynamics and in facilitating intercultural interactions, with the use of an effective Human Terrain System particularly yielding successful outcomes.