Canlandırma üretim tekniklerinde yeni yaklaşımların aslan kral (1994, 2019) filmleri bağlamında incelenmesi
An analysis of new approaches in animation production techniques in the context of the lion king (1994, 2019) films
- Tez No: 891853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez,“Canlandırma Üretim Tekniklerinde Yeni Yaklaşımların Aslan Kral (1994, 2019) Filmleri Bağlamında İncelenmesi”başlığı altında, animasyon alanında yapay zeka ve sanal prodüksiyon gibi gelişmeleri incelemektedir. Çalışma, animasyon tarihini ve animasyon kelimesinin kökenlerini ele alarak günümüze kadar olan süreci üç ayrı bölüm halinde değerlendirmektedir. İlk bölümde, animasyon kelimesinin anlamı ve tarihçesi incelenmiş, makinima konusuyla birlikte geleneksel 2D animasyon ve dijital 3D animasyon yapım süreçleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu bölüm, animasyonun temel kavramlarını ve tarihsel gelişimini anlamak için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır. İkinci bölümde, 2000 sonrası animasyonda yaşanan teknolojik gelişmeler ele alınmıştır. Bu bağlamda oyun motorları, sanal gerçeklik, yapay zeka ve yapay zeka bağlantılı yeni canlandırma teknolojileri üzerinde durulmuştur. Bu bölüm, modern animasyon üretim tekniklerindeki yenilikleri ve bu teknolojilerin animasyon süreçlerine olan etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Üçüncü bölümde ise Disney yapımı Aslan Kral filmlerinin 1994 ve 2019 versiyonları üretim süreçleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. 1994 yapımı geleneksel animasyon filmi ile 2019 yılında Unity oyun motoru kullanılarak yapılan film, yapım aşamaları ve eleştirileri açısından değerlendirilmiştir. Bu bölümde, her iki filmin teknolojik ve sanatsal farklılıkları analiz edilmiş ve bu farklılıkların animasyon sanatı üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Sonuç olarak, tezde animasyon üretim tekniklerindeki yeni yaklaşımlar ve teknolojik gelişmelerin animasyon filmlerine olan katkıları detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu teknolojilerin gelecekteki potansiyel etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Investigation of New Approaches in Animation Production Techniques in the Context of The Lion King Films (1994, 2019),”examines advancements such as artificial intelligence and virtual production in the field of animation. The study evaluates the history of animation and the origins of the term“animation”up to the present day, divided into three sections. The first section explores the meaning and history of the term“animation,”along with machinima, traditional 2D animation, and digital 3D animation production processes. This section aims to establish a foundation for understanding the fundamental concepts and historical development of animation. In the second section, the focus is on technological advancements in animation post-2000. This includes discussions on game engines, virtual reality, artificial intelligence, and new animation technologies connected to AI. This section aims to highlight innovations in modern animation production techniques and their impact on animation processes. The third section provides a comparative analysis of the production processes of Disney's The Lion King films from 1994 and 2019. The traditional animation film from 1994 and the 2019 version made using the Unity game engine are evaluated in terms of their production stages and critiques. This section analyzes the technological and artistic differences between the two films and discusses their impacts on the art of animation. In conclusion, the thesis thoroughly examines new approaches and technological advancements in animation production techniques and discusses their contributions to animation films and their potential future impacts.