Cultural leadership im kontext von new work.Die rolle von leadership und kultur bei der implementierung agiler arbeit und künstlicher intelligenz
New work bağlamında kültürel liderlik.liderlik ve kültürün çevik çalışma ve yapay zeka uygulamalarındaki rolü
  1. Tez No: 891852
  2. Yazar: BEYZA NUR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz iş dünyası, çevik çalışma ve yapay zeka gibi yeni çalışma yöntemleri ve inovasyonlarla sürekli bir değişim içerisindedir. Dinamik iş dünyasının gereksinimlerini karşılamak, verimliliği artırmak ve rekabetçi kalmak için şirketler bu yöntem ve teknolojileri uygulamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, Kültürel Liderlik kavramının New Work yaklaşımları, çevik çalışma ve yapay zeka (KI) uygulamalarına ne ölçüde katkı sağladığını incelemektedir. Bu soruya yanıt bulabilmek amacıyla büyük bir şirketin uzmanlarıyla röportajlar yapılmış ve çalışmaya ampirik bir temel sağlanmıştır. Sonuçlar, Kültürel Liderliğin yeni çalışma yöntemleri ve teknolojilerin uygulanmasında belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Kültürel çeşitliliği dikkate almak ve kültürel yenilikleri teşvik etmek, şirketlerin modern iş dünyasının zorluklarına uyum sağlayabilen esnek ve uyumlu bir kurumsal kültür geliştirmesini sağlar. Ayrıca, ortak bir kimlik yaratılması, işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra yeni teknolojilere ve çalışma modellerine daha açık olmayı da beraberinde getirir. Bu hedeflere ulaşmak için mevcut hiyerarşinin ve liderlik rollerinin yeniden değerlendirilmesi, aynı zamanda kurumsal kültüre daha çok odaklanılması elzemdir.
Özet (Çeviri)
The current working environment is characterized by change, with new ways of working becoming increasingly important such as agile working and technological innovations such as artificial intelligence (AI). In order to meet the requirements of the dynamic working environment, to enhance efficiency and to remain competitive, companies are striving to implement these methods and technologies. This thesis focuses and examines the extent to which the concept of cultural leadership can contribute to the implementation of new work approaches, agile work and AI. The research question is answered empirically through guided interviews with experts from a large company. The findings indicate that cultural leadership plays a crucial role in the implementation of new working models and technologies. The incorporation of cultural diversity and the advancement of cultural innovation facilitate the development of an adaptable and flexible corporate culture, thereby enabling companies to effectively address the challenges of the modern world of work. Furthermore, the creation of a shared identity not only strengthens collaboration but also increases the acceptance of new ways of working and technologies. In order to achieve these goals, it is necessary to rethink existing hierarchies as well as management roles and to focus more strongly on the corporate culture.