Yeşil dürtmenin sürdürülebilir kalkınma amaçları bağlamında değerlendirilmesi: Meta-analiz uygulaması
Evaluating of green nudge in the context of sustainable development goals: A meta-analysis
- Tez No: 891865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE TUBA AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çevre sorunlarının üstesinden gelebilmek için davranışsal iktisadın politika aracı olan dürtmeyle ilgili çalışmalar giderek yaygınlaşmaktadır. Yeşil dürtme olarak adlandırılan bu uygulamaların yeteri kadar etkili olamadığıyla ilgili eleştiriler de artmaktadır. Bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SDG) kapsamında eleştirilerin haklı olup olmadığını değerlendirerek, yeşil dürtmelerin ne kadar etkili olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin yöntemi çok sayıda çalışmayı analiz ederek genelleme yapabilmeye imkân tanıyan meta-analizdir. Meta-analiz verileri, 2011 ile 2024 yılları arasında yayımlanan 59 çalışmadaki toplam 85 adet yeşil dürtmeden elde edilmiştir. Verilerin rastgele etkiler modeliyle hesaplanması sonucu meta-analizin bağımlı değişkeni olan ortalama etki büyüklüğü değeri 0,313 olarak bulunmuştur [%95 CI= (0,261 – 0,365), z = 11,896, p < 0,000]. Bu sonuç, yeşil dürtmelerin insanların çevreye karşı duyarlı davranışlar sergilemesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada üç farklı alt grup analizi yapılmıştır. Birinci alt grup analizde yeşil dürtmeler, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na göre gruplandırılarak analiz edilmiştir. İkinci alt grup analizde ise yeşil dürtmeler türlerine ayrılarak değerlendirilmiştir. Son alt grup analizinde de dijital ve yüz yüze uygulanan yeşil dürtmeler analize konu olmuştur. Meta-analizin genel sonuçlarına göre yeşil dürtme orta düzeyde bir etki büyüklüğüne sahiptir. Ayrıca gerçek etki büyüklüğü dağılımı büyük oranda pozitiftir. Bu da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında yeşil dürtmelerin, geleneksel politika araçlarının tamamlayıcısı olarak kullanılabilecek etkili bir davranışsal politika aracı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing number of studies on nudging, a policy tool of behavioral economics, to overcome environmental problems. These so-called green nudges have been criticized for not being effective enough. This study aims to assess whether the criticisms are justified in the context of the Sustainable Development Goals (SDGs), and to demonstrate how effective green nudges are as a policy tool. The methodology of the thesis is meta-analysis, which allows generalizations to be made by analyzing a large number of studies. The meta-analysis data were collected from a total of 85 green nudges in 59 studies published between 2011 and 2024. The mean effect size calculated with the random effects model was 0.313 [95% CI= (0.261 - 0.365), z = 11.896, p < 0.000]. This result shows that green nudges have a positive effect on pro-environmental behaviors. In addition, three different subgroup analyses were conducted in this study. In the first subgroup analysis, green nudges were analyzed by grouping them according to Sustainable Development Goals. In the second subgroup analysis, green nudges were categorized according to their types. In the last subgroup analysis, digital and face-to-face green nudges were analyzed. According to the overall results of the meta-analysis, green nudge has a medium effect size. Moreover, the true effect size distribution is largely positive. This suggests that green nudges can be an important behavioral policy tool for the SDGs, complementing traditional policy instruments.