Ankara kenti yeşil alanlarının kullanım etkinliklerinin bugünkü durumu ve yeterliliği için alınması gereken önlemler
The Current situation in the usage effectiveness of green areas in Ankara city and the precoutions to be taken for their efficiency
  1. Tez No: 6682
  2. Yazar: GÜZİN TÜREL(DEMİRKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA KENTİ YEŞİL ALANLARININ KULLANIM ETKİNLİKLERİNİN BUGÜNKÜ DURUMU ve YETERLİLİ?İ için ALINMASI GEREKEN ÜNLEMLER Güzin Demirkan Türel Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yüksel Öztan 1988, Sayfa : 200 Jüri : Prof. Dr, Yüksel Öztan Doç- Dr. Murat Tazgan Y.Doç. Dr. Âlaattin. Egemen Ülkemizde, çağın bir özelliği olarak, tespit edilmesi güç bir dizi sosyo-ekonomik ve teknolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Planlama sürecinde çeşitli kişisel ve ekonomik çıkar etkileri ağırlık taşımakta, çoğu kez arazinin doğal özellikleri ile yetenek ve potansiyeli dikkate alınmamaktadır. Kentlerde yoğunlaşmanın artması yeşil ve açık alanlara gereksinimi çoğaltmıştır. Bugünkü kent formu, tarihsel süreç içinde ele alınmış ve konu kuramsal bir çerçeve içinde araştırılmıştır, daha sonra anket çalışmaları yapılmış ve kişilerin yeşil alan kullanma eğilimleri belirlenek mevcut parkların değerlendirilmesi, yapılmıştır. Mevcut yeşil alanların kullanım kapasitelerinin arttırılma sı konusunda öneriler geliştirilmiştir. Ankara gibi halkın sosyo-ekonomik farklılık gösterdiği bir büyük kentte çeşitli sosyal grupların gereksinim ve tercihlerini gözeten çözümlerin aranması gerektiği ortaya konmuştur. Geleceğe dönük planlarda gelişme önerileri yeşil alan sorunu açısından ele alınmış, mevcut yeşil alanları koruma ve yeni açılacak alanlarda planlama prensipleri Belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Yeşil alan yetersizliği, mevcut parkların yeterlilikleri, düzenlemeleri, mevcut parkların korunması, yeni açılacak yeşil alanların planlama prensipleri. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE CURRENT SITUATION IN THE USAGE EFFECTIVENESS OF GREEN AREAS IN ANKARA CITY AND THE PRECOUTİONS TO BE TAKEN FOR THEIR EFFICIENCY Güzin Demirkan Türel Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Yüksel üztan 1988, Page. 200 Jüri : prof. Br. Yüksel Öz tan Assoc. Prof. Dr. Murat Yazgan Assist. Prof. Br. Alaattin Egemen In Turkey, a series of socio - economic and technological changes, difficult to predict, take place as a result of the characteristics of our era. In the planning process, various personal and group interests play a much more effective role than the natural features, limitations and potentialities of the land itself. The need for green and open areas increase, parallel to the rise in urban population. This thesis evoluates the present urban form within a theoretical frame and through a historical perspective. The capacities and arrangements of the existing parks are evoluated according to the resuLts of the home interview surveys, a part of this thesis, which brings out the social group tendancies for park usage. This study brings various proposals to increase the capacities and improve the usage effectiveness of the parks. Here it has been emphasized that, solutions must be sought to fulfill the various needs of different socio-economic groups, all existing together in a metropole like Ankara. Future development planning is handled with the green area problem in mind. Planning principles for propesed green areas and preservation of existing ones are determined. KEY WORDS : Shortage of green area, Capasities and arrangements of existing parks, Socio-economic group needs, preservation of existing green areas, planning principles of new green areas. İv