İşsizliğin ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye üzerine ampirik analiz
The effect of unemployment on economic growth: Empirical analysis on Türki̇ye
  1. Tez No: 891879
  2. Yazar: ASLAN AZIZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkelerin temel makroekonomik hedefleri arasında fiyat istikrarı, tam istihdam ve ekonomik büyümenin en üst seviyeye çıkarılması bulunmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için çeşitli politikalar uygulanmaktadır. Ekonomik büyüme, refah seviyelerinde artış sağlarken işsizlik oranlarını azaltabilir. Bu çalışma, ekonomik büyüme ile işsizlik arasındaki uzun vadeli ilişkiyi ve değişkenler arasındaki nedensellik yönünü araştırmayı amaçlamaktadır. Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki işsizlik, kültür, coğrafya, eğitim kalitesi, demokrasi anlayışı, ahlaki kurallar, dini inançlar, bireysel algı ve tercih edilen ekonomik büyüme modeli gibi birçok faktöre dayanır. Bu nedenle, işsizlik oranlarını belirlemede karmaşık etkenlerin rol oynadığı ve ülkeler arasında farklılık gösterdiği görülmektedir. Ülkeler arasındaki teknolojik gelişmeler ve ekonomik birimlerin verimlilik, kurumsal yapı ve tercihlerindeki farklılıklar ise işsizlik ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkide değişikliklere yol açabilir. Çalışmanın veri kaynağı, Türkiye'nin ekonomik büyüme oranları ve işsizlik oranlarıdır. Dünya Bankası ve TÜİK'in 2001-2021 yılları arasındaki çeyrek dönem verileri kullanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Değişkenler arasındaki pozitif ilişki, Türkiye'nin istihdam yaratamayan bir büyüme gerçekleştirdiğini göstermektedir. Çalışmada elde edilen bulgular değişkenler arasında uzun dönemli pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main macroeconomic objectives of countries include price stability, full employment and maximising economic growth. Various policies are implemented to achieve these objectives. Economic growth can reduce unemployment rates while increasing welfare levels. However, in the short run, the relationship between economic growth and unemployment rate is generally loose. This study aims to investigate the long-term relationship between economic growth and unemployment and the direction of causality between the variables. This relationship is expected to vary across countries. Unemployment between developing and developed countries is based on many factors such as culture, geography, quality of education, understanding of democracy, moral rules, religious beliefs, individual perception and preferred economic growth model. Therefore, complex factors play a role in determining unemployment rates and they vary across countries. Technological developments across countries and differences in productivity, institutional structures and preferences of economic agents may lead to changes in the relationship between unemployment and economic growth. The data source of the study is Turkey's economic growth rates and unemployment rates. Quarterly data for the period between 2001 and 2021 are used in the analyses. The positive relationship between the variables indicates that Turkey has realised a growth that fails to create employment. The findings of the study show that there is a positive long-run relationship between the variables. This indicates that Turkey has realised a growth that fails to create employment.