Ahilik kurumu ve günümüz meslek ahlakı
Ahiq institution and today's professional ethics
  1. Tez No: 891914
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PERŞEMBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Felsefe, Sosyoloji, Economics, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ahilik teşkilatının meslek ahlakı ilkeleri ile günümüz meslek ahlakı konularını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Ahilik, 13. yüzyılda Anadolu'da kurulmuş, esnaf ve zanaatkârlar arasında sosyal, ekonomik ve ahlaki düzeni sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir kurumdur. Tezde, Ahilik teşkilatının tarihsel gelişimi, yapısı ve işleyişi detaylı bir şekilde incelenmiş ve Ahilik ilkelerinin günümüz iş dünyasındaki yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the principles of professional ethics within the Ahilik organization and compares them with contemporary professional ethics issues. Ahilik, established in the 13th century in Anatolia, was an institution aimed at maintaining social, economic, and ethical order among craftsmen and tradesmen. The thesis provides a detailed analysis of the historical development, structure, and functioning of the Ahilik organization and discusses the implications of Ahilik principles in today's business world.