Sudanlı ailelerde kuşak çatışması ve aile ilişkileri üzerindeki etkisi
Generation conflict in Sudanese families and its impact on family relationships
  1. Tez No: 891913
  2. Yazar: ISLAM MAKI AHMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kuşak çatışması, dünyanın hemen her yerinde görülen bir sosyal olgudur. Toplumlarda gözlenen hızlı değişim, aile içi kuşak çatışmasının görünürlüğünü artırmaktadır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki uyumsuzluk, onların aralarında ciddi çatışmalara neden olmuyorsa doğal karşılanabilmektedir. Ancak ebeveyn ve çocuk arasında büyük mesafelerin oluşmasına yol açıyorsa o zaman önemli bir sorun haline gelmektedir. Bu bağlamda araştırmada Sudanlı ailelerde kuşak çatışmasını ve bunun aile ilişkileri üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmaktadır. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi değişkenleri ile aile içi kuşak çatışması arasındaki ilişki açıklanmaktadır. Sudanlı ebeveynlerin ve çocukların aile içerisindeki kuşak çatışmasına yönelik düşünce, görüş ve yaklaşımlarındaki farklılık ve benzerlikleri betimlenmektedir. Bu amaç çerçevesinde araştırma nicel araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Araştırma verileri, anket tekniğiyle elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS programında analiz edilmiştir. Grupların karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesi için istatistiki işlemlerden çapraz tablo ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kuşak çatışmasının nesiller arasındaki alışkanlık, gelenek, fikir ve bakış açısı farklılıklarının bir neticesi olarak ortaya çıktığı bulgulanmıştır. Ebeveyn çocuk arasındaki iletişimsizlik ile kuşak çatışması arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarını akranlarıyla karşılaştırma, çocuklarını sürekli olarak eleştirme ve cezalandırma aracı olarak şiddete başvurma gibi hatalı ebeveynlik yöntemlerinin kuşak çatışmasını tetiklediği bulunmuştur. Gençlerin kendilerine özgü bir dil geliştirmesi, Batı kültürüne yönelmesi ve yoğun sosyal medya kullanımının ebeveyn ve çocuk arasındaki kuşak çatışmasının nedenleri arasında yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Generation conflict is a social phenomenon observed almost everywhere in the world. The rapid changes observed in societies increase the visibility of generational conflict within families. The conflict can be considered natural if it does not lead to serious rift between the parents and thier children, therefore leading to a serious issue between the two main components of the family. In this context, the study aims to identify this generational conflict in Sudanese families and its impact on the family relationships. The relationship between variables such as gender, age, and education level and intra-family generational conflict is explained. The differences and similarities in the thoughts, opinions, and approaches of Sudanese parents and children towards generational conflict within the family are described. For this purpose, the research is designed using a quantitative research method. The research data were obtained through a survey technique. The obtained data were analyzed using the SPSS program. Cross-tabulation and chi-square tests were used for statistical processing to evaluate the groups comparatively. As a result of the research, it was found that generational conflict arises as a result of differences in habits, traditions, ideas, and perspectives between generations. This conflict also stems from inadequate or insufficient communication between parents and children and from incorrect parenting methods such as comparing children with their peers, constant criticism, and the use of violence as a means of punishment. Additionally the emergence of an ultra-modern language among young people that is foreign to their parents, in addition of a constant exposure to Western culture, are among the causes of conflict between parents and children.