Türkiye mermer sektörünün sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solues of the marble sector in Turkey
  1. Tez No: 89192
  2. Yazar: FİKRİ YUNUS ŞATIRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen teknoloji ve artan rekabet karşısında, ülkemizin başarılı olabilmesi için kendi doğal kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirmesi son derece önemlidir. Gelişmiş ülkelerin geçmişine bakıldığında bunu başardıkları ve madencilik sektörünün dünya ticaretindeki payının oldukça yüksek olduğunu görmek mümkündür. Bu doğal kaynaklar içerisinde önemli bir yeri olan mermer sektörü Türkiye'de henüz çözümlenemeyen sorunlardan dolayı dünya ticaretinde hak ettiği sırayı alamamıştır. Bu sorunların ivedilikle çözümlenmesi ve üretim miktarının arttırılması şarttır. Türkiye'nin, ulusal ekonomisi açısından, dünya mermer sektöründe söz sahibi olan ülkeler ile rekabet edebilmesi çağdaş işletmecilik yöntemlerinin kullanılmasına, kaliteli üretim yapılmasına ve pazarlama olanaklarının gelişimini sağlayacak yeni bir yapılanmanın oluşumuna bağlıdır. Bu çalışmada, dünya da mermer sektörünün mevcut durumu incelenmiş ve ülkemizin sahip olduğu mermer yatakları, rezervleri, üretim teknolojisi ve üretim miktarları araştırılmış, elde edilen sonuçlarla tüketim, ithalat rakamları ile karşılaştırılarak bu üretimin yeterli seviyede olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bu değerler ve yapılan araştırmalar sonucunda sektörün sahip olduğu sorunlar tespit edilmiş, bu amaçla sektörün yoğun olduğu Afyon ve İsçehisar ilçesinde incelemeler yapılmış, kuruluşlarla görüş alışverişinde bulunulmuş ve literatür araştırması yapılarak, bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT It is very necessary for our courtry to use its sources profitably in order to be successtul against the developing technolegy and increasing rivalry. When looking at the developed countries past, it is possible to see that they succeeded it and that the minig sector has the most share of the word trade. The marble sector which has an important place in these natural sources hasn't been able to get its deserved rank in the word trade because of the still un soluablle problems. It is unavoirdable to solve these problems and increase the production speed immediately. From the viewpoint of Turkey's national economy, to compete with the countries which have the power in marble sector, depends on using modern exploiting methods, production of good quality and establishing a new construction by improwing marketig possibilities. In this work, the recant position of the marble sector is examined and by researching the marble qarries, reserves, production technology and production amount and by comparing results got from with the consumption, and expord datas.was researehed it this production was sufficient ornot with these results and after the made researches, the problems the sector has wore fixed, with this aim, examinations were made where the sector is dense, and by giving and taking information from the organizations and making a litarature research, has been tried to put forward some solution suggestions to these problems.