Çok ortaklı işletmelerde büyüme stratejileri ve bir alan araştırma örneği
The Growth strategy of great associated adminstrations and a field researching model
- Tez No: 89191
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyada çok hızlı bir değişim yaşanmaktadır. İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri bu değişime ayak uydurmalarına bağlıdır. Bilgi teknolojisinin gelişmesi ile ülkeler arasındaki mesafeler küçülmüş, işletmeler bölgesel rekabetin yanında global işletmelerin tehdidi altında bulunmaktadırlar. İşletmelerin büyümesi gerçekleşmeden, yani mikro anlamda bir büyüme gerçekleşmeden, makro bir büyümenin gerçekleşmesi mümkün değildir. İşletmelerdeki büyüme bu açıdan önemli bir hale gelmiştir. Her şeyin tek elden yönetildiği merkezci devlet anlayışının yıkılması ile, özel mülkiyet alanındaki gelişmeler ortaklığı, işbirliğini önem verilmesini sağlamıştır. Küçük tasarruf sahiplerinin birikimleri ile kurulmaya başlayan çok ortaklı işletmelere artık günümüzde kuralları ve ortak yapıları önceden belirlenmiş stratejik ortaklıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumsal kalkınmayı geliştirmesi ve küçük birikimlerin toplanarak ekonomiye katkısı nedeniyle, zaman zaman hükümetler tarafından desteklenmiş başarılı olmaları sağlanmıştır. Bölgesel gerçekleri dikkate almayan yerel yönetimlere kaynakları kullanma imkanı tanımayan merkezi idarenin planlama ve ülke kalkınmasında etkin ve verimli olmamaktadır. Çok ortaklı işletmeler bu nedenle yerel halkın kendi çabalarıyla gerçekleştirdiği ticari hareketlerin bir bütünü teşkil etmektedir. Burada çok ortaklı işletmelerin demokratik olma özelliği ortaya çıkmakta, aynı zamanda toplumsal kalkınmayı amaçlamakta ve stratejik kalkınma planlarına yardımcı olmaktadır. Büyüme işletmelerce başarılması zorunlu bir olgudur Büyümenin gerçekleşmediği işletmelerin varlıklarını sürdürmesi mümkün görülmemektedir Gelecekte tüm işletmeler çok ortaklı işletmeler şeklinde örgütlenecektir. Bu nedenle yöneticilerin sadece işletmeyi büyütmek değil toplumun gelişmesini, çevreye ve insanlara karşı sosyal sorumluluklarını da yerine getirmelidir. Büyümek için işletmeler sadece stratejik kararlar almanın yanında, modern yönetim ve tekniklerini de uygulamak zorundadırlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's global world, there are very fast changes. Companies must adapt themselves to these changes in order to survive. After the increase in information technologies,distances between countries are became smaller and also companies are under threat of global firms in addition to those localcompetitors. In order to develop as a cauntry,it is necessary for the companies to enlarge individually. For this reason it is very important for a country to have many enlarged companies within the borders.Centralist management decision controlling everything is demolished and the private property concept, cooperation and partnership are grown rapidly. Today, multi shared companies established with the increase of savings are much more organized strategic corporations. To have social development, the government supports these kinds of sharet companies from time to time. It is necessary for the central management to supply sources to local management in order to success planning and developing. For this reason multi shared companies are local public activities in trade. Here, democratic properties of these companies appear with considering social development and strategic planning for the future. For a company, to become larger is an inevitable situation. The opposite is impossible. In the future, it can be seen that all of the companies would be multi shared ones. For this reason managers think not only the enlargement of the company but also consider the social and environmental changs of the world and perform very close human relationships,. To be successful, more professional managerial techniques must be used within the companies besides making decisions strategically.