Metal katkılı karbon kserojel üretimi ve süperkapasitör uygulamaları
Metal added carbon xerogel production and supercapacitor applications
  1. Tez No: 891932
  2. Yazar: İBRAHİM ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Üç boyutlu ve ayarlanabilir gözenekli yapıları, geniş spesifik yüzey alanları ve yüksek elektriksel özellikleriyle karakterize edilen kserojeller, süper kapasitörler gibi enerji depolama cihazlarında büyük potansiyele sahiptir. Bu çalışmada Li-katkılı RF kserojelleri başarıyla üretildi ve bunların oluşumunu doğrulamak için XRD, SEM ve FTIR analizleri yapıldı. Döngüsel voltametri (CV) analizi, %10 Li katkılı RF kserojelleri için 0,1{\ Ag}^{-1} akım yoğunluğunda maksimum 62,4 {Fg}^{-1} CGCD değerini gösterdi. %10 Li katkılı kserojel süperkapasitör için 0,1 {Ag}^{-1} akım yoğunluğunda maksimum enerji yoğunluğu 34,6 {Whkg}^{-1} idi. %50 Li katkılı kserojel süperkapasitörler için 0,4 {Ag}^{-1} akım yoğunluğunda maksimum güç yoğunluğunun 705 {Whkg}^{-1} olarak elde edilmesi, sonuçların önceki çalışmalara göre yüksek enerji ve güç yoğunluğu gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Xerogels, characterized by their three-dimensional and tunable porous structure, large specific surface area, and high electrical properties, have great potential in energy storage devices such as supercapacitors. Li-doped RF xerogels were successfully produced in this study, and XRD, SEM and FTIR analyses were performed to confirm their formation. Cyclic voltammetry (CV) analysis showed a maximum CGCD value of 62.4 {Fg}^{-1} at a current density of 0.1 {Ag}^{-1} for 10% Li doped RF xerogels. The maximum energy density was 34.6 {Whkg}^{-1} at a current density of 0.1 {Ag}^{-1} for the 10% Li-doped xerogel supercapacitor. The maximum power density was obtained as 705 {Whkg}^{-1} at a current density of 0.4 {Ag}^{-1} for the 50% Li-doped xerogel supercapacitors, indicating that the results show high energy and power density compared to previous studies.