Enderun Mektebi'nin eğitim-öğretim programlarına göre incelenmesi
Review of Enderun School according to education-training programs
- Tez No: 891933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ENDERUN MEKTEBİ'NİN GÜNÜMÜZ EĞİTİM-ÖĞRETİM PROGRAMLARINA GÖRE İNCELENMESİ Uğur Yavuz Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı, Tez Danışmanı: Doç.Dr. Mustafa Akkaya, 2024 Yapılan araştırmada Enderun Mektebi eğitim programı günümüz üstün yetenekli okullarından olan Bilim Sanat Merkezleri (BİLSEM) ve Anadolu Üniversite'si bünyesinde bulunan Üstün Yetenekliler Eğitim Programları (ÜYEP)'nin eğitim programları karşılaştırılmalı olarak incelenmiş ve Enderun Mektebinin günümüz üstün yetenek okulları olan BİLSEM ve ÜYEP programına benzer ve farklı özellikleri ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler nitel araştırmalarda sıkça kullanılan doküman incelemesi ve literatür taraması yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile elde edilmiştir. Araştırmanın verilerine göre Enderun Mektebi programının ve BİLSEM-ÜYEP programının benzer ve farklı noktaları olduğu tespit edilmiştir. Enderun Mektebi öğrenci tanılama ve seçiminde BİLSEM ve ÜYEP ile oldukça benzer olduğu, Enderun'da öğrenimi gerçekleştirilen derslerde farklılıklar olsa da Fen, matematik, Yabancı Dil dersleri benzerlik göstermektedir. Enderun Mektebi' n de bulunan sert disiplin, din dersleri, maaş alma ve meslek eğitimi gibi durumların BİLSEM VE ÜYEP eğitim programıyla farklık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma bulguları ışığında Enderun Mektebi'nin günümüz üstün yetenekli eğitimi veren BİLSEM ve ÜYEP e göre farklıkları bulunsa da benzer yönlerinde olduğu hatta bazı noktalarda öne çıktığı görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Enderun Mektebi, Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM), Üstün Yetenekliler Eğitim Programları (ÜYEP) , Üstün Yetenek, Devşirme
Özet (Çeviri)
REVIEW OF ENDERUN SCHOOL ACCORDING TO CURRENT EDUCATION PROGRAMS Uğur Yavuz Master's Thesis, Department of Social Sciences and Turkish Education, Thesis Advisor: Assoc.Prof.Dr. Mustafa Akkaya, 2024 In the research, the education program of Enderun Mektebi was examined comparatively with the education programs of Science and Art Centers (BİLSEM), which are among today's gifted schools, and the Gifted Education Programs (ÜYEP) within Anadolu University, and Enderun Mektebi's education programs were compared to BİLSEM and ÜYEP programs, which are today's gifted schools. It is aimed to reveal similar and different features. Qualitative research methods were used in the study. Data were obtained through document review and literature review, which are frequently used in qualitative research. The data obtained was obtained using the content analysis technique. According to the data of the research, it has been determined that the Enderun School program and the BİLSEM-ÜYEP program have similar and different points. Enderun School is very similar to BİLSEM and ÜYEP in student identification and selection, and although there are differences in the courses taught at Enderun, Science, Mathematics and Foreign Language courses are similar. It has been determined that the conditions such as harsh discipline, religious lessons, receiving salaries and vocational training in Enderun School differ with the BİLSEM and ÜYEP education program. In the light of the research findings, although Enderun Mektebi has differences compared to BİLSEM and ÜYEP, which provide gifted education today, it has been seen that it has similar aspects and even stands out at some points. KEY WORDS: Enderun School, Science and Art Centers (BİLSEM), Gifted Education Programs (ÜYEP), Gifted Talent, Devşirme