Türkiye'nin Marmara Denizi ve Karadeniz havzalarındayayılış gösteren Alburnus rafinesque 1820 cinsinin taksonomikaçıdan incelenmesi
Taxonomical investigation of the genus Alburnus rafinesque1820, which is spread in the Marmara Sea and Black Seabasins of Turkey
- Tez No: 891960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Karadeniz ve Marmara denizine dökülen akarsu ve göllerinden 2004-2019 yılları arasında 34 istasyondan toplanmış 894 bireye ait Alburnus populasyonları incelenmiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zooloji Koleksiyonunda (FFR) bulunan örnekler SAMUS 1000 model taşınabilir elektro şoker cihazı ve uzatma ağları ile toplanmıştır. Çok sayıda istasyondan toplanan örneklerin morfolojik karakterleri değerlendirilmiştir. İncelenen morfolojik karakterlerde, özellikle solungaç diken sayısı, anal yüzgeç dallanmış ışın sayısı ve lateral çizgide bulunan pul sayısı gibi önemli karakterlerde türler arasında belirgin farklılıklar bulunamamıştır. Bu nedenle A. istanbulensis, A. carinatus ve A. schischkovi türlerinin Alburnus derjugini adı altında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ancak, tüm bu türler Alburnus chalcoides tür grubu içerisinde yer almaktadır. Karadeniz'in acı su özelliği taşıması ve tam bir deniz suyu özelliği göstermemesi, tatlısulara bağımlı popülasyonların izole olmasını engellemiştir. Dolayısıyla, çalışma alanındaki tüm örneklerin A. derjugini olduğu belirlenmiş olsa da bu gruptaki diğer türlerin Türkiye popülasyonları ile türdeş olma potansiyelleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmada sadece Türkiye coğrafyasında dağılım gösteren örnekler incelenmiştir, bu nedenle komşu coğrafyalarda dağılım gösteren diğer türlerin de karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi bu çalışma kapsamında teşvik edilmektedir. Çalışmada elde edilen bulgular, moleküler belirteçlerin yetersiz olduğu durumlarda güçlü morfolojik karakterlerin önemini vurgulamaktadır. Gelecekte, yeni nesil moleküler çalışmaların bu tür grubunun genetik ve ekolojik farklılıklarını daha ayrıntılı şekilde inceleyerek, evrimsel tarihini ve türler arası varyasyonları daha iyi anlamamıza yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Alburnus populations consisting of 894 individuals collected from 34 stations in rivers and lakes flowing into the Black Sea and Marmara Sea in Turkey between 2004-2019 were examined. The samples, housed in the Recep Tayyip Erdoğan University Zoology Collection (FFR), were collected using the SAMUS 1000 portable electroshocker device and nets. Morphological characters of specimens from numerous independent stations were evaluated. Among the examined morphological characters, especially important characters such as gill raker count, branched rays in the anal fin, and scale count along the lateral line showed no significant differences between the species. Therefore, it was concluded that the species A. istanbulensis, A. carinatus, and A. schischkovishould be considered under the name Alburnus derjugini. However, it should be noted that all these species are part of the Alburnus chalcoides species group. The fact that the Black Sea has brackish water characteristics and does not show a complete seawater characteristic has prevented the isolation of freshwaterdependent populations. Thus, while all samples in the study area have been identified as A. derjugini, the potential for these other species to be conspecific with Turkish populations should be considered. In this study, only specimens distributed in Turkey were examined; therefore, comparative evaluation of other species distributed in neighbouring geographies is encouraged within the scope of this study. The findings emphasize the importance of strong morphological characters in cases where molecular markers are insufficient. Future research employing next-generation molecular techniques is expected to provide a deeper understanding of the genetic and ecological differences, evolutionary history, and interspecies variations within this species group.