Localization and tracking of electronic devices withtheir unintended emissions
Elektronik cihazların istemsiz salınımları kullanılarak yer tespiti ve takibi
  1. Tez No: 891959
  2. Yazar: NURBANU GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARANGAPANI JAGANNATHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Missouri University of Science and Technology (University of Missouri-Rolla)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
1,829 / 5,000 Elektronik cihazların istenmeyen emisyonları yoluyla kesin olarak konumlandırılması ve izlenmesi, ticari ve güvenlik uygulamalarının geniş bir yelpazesine sahiptir. Bu tür cihazların alıcılarının bilinen bir sinyalle aktif olarak uyarılması, çok düşük güçte istenmeyen emisyonlar üretir. Bu tez, hem simülasyon hem de deneysel veriler kullanılarak birden fazla cihazın yerelleştirilmesini ve izlenmesini beş makale şeklinde sunar. Öncelikle, yakın alan bölgesinde Smooth MUSIC tabanlı bir şema ile çoklu yol zayıflaması altında aktif uyarım yoluyla birden fazla yayıcı cihazın yerelleştirilmesi sunulur. Uzamsal yumuşatma, ilişkili kaynakları ve çoklu yol zayıflamasını ayırmaya yardımcı olur ve sonuçlar, gelişmiş doğruluğu onaylar. Daha sonra, ortamdaki renkli gürültü, alt uzay tabanlı konumlandırma tekniklerini olumsuz etkilediğinden, iki iyi ayrılmış anten dizisi kullanılarak renkli gürültü koşulları altında birden fazla ilişkili istenmeyen yayıcı cihazı bulmak için uygun maliyetli bir yakın alan konumlandırması yöntemi önerilir. Daha sonra, hareket eden kaynakları izlemek için, dizi çıktısı kullanılarak yakın alan şeması, varış yönünü (DOA) ve anten dizisi ile hareket eden kaynak arasındaki mesafeyi izlemek için tanıtılır. DOA ve mesafe bilgisinin doğrusal olmayan bir fonksiyonu olan dizi çıktısı, Genişletilmiş Kalman Filtresi'nde (EKF) kullanılır. Tahmin doğruluğu üzerindeki yakın ve uzak alan etkisini göstermek için, konumlandırma ve izleme teknikleri için bilgisayar simülasyonu sonuçları dahil edilir. Son olarak, L şeklinde bir dizi oluşturulur ve bu tür cihazların üç boyutlu ortamda yerelleştirilmesi ve izlenmesi için bir dizi şema tanıtılır. Bir anten dizisinin yakın alan ortamında tek ve birden fazla cihazdan kaynaklanan istenmeyen emisyonların konumlandırılması ve izlenmesi için deneysel sonuçlar gösterilir.
Özet (Çeviri)
The precise localization and tracking of electronic devices via their unintended emissions has a broad range of commercial and security applications. Active stimulation of the receivers of such devices with a known signal generates very low power unintended emissions. This dissertation presents localization and tracking of multiple devices using both simulation and experimental data in the form of five papers. First the localization of multiple emitting devices through active stimulation under multipath fading with a Smooth MUSIC based scheme in the near field region is presented. Spatial smoothing helps to separate the correlated sources and the multipath fading and results confirm improved accuracy. A cost effective near-field localization method is proposed next to locate multiple correlated unintended emitting devices under colored noise conditions using two well separated antenna arrays since colored noise in the environment degrades the subspace-based localization techniques. Subsequently, in order to track moving sources, a near-field scheme by using array output is introduced to monitor direction of arrival (DOA) and the distance between the antenna array and the moving source. The array output, which is a nonlinear function of DOA and distance information, is employed in the Extended Kalman Filter (EKF). In order to show the near- and far-field effect on estimation accuracy, computer simulation results are included for localization and tracking techniques. Finally, an L-shaped array is constructed and a suite of schemes are introduced for localization and tracking of such devices in the three-dimensional environment. Experimental results for localization and tracking of unintended emissions from single and multiple devices in the near-field environment of an antenna array are demonstrated.