Edirne ilinin tarımsal yapısı ve girişimcilik potansiyeli üzerine bir araştırma
An investigation on the agricultural structure and the entrepreneurial potential of Edirne province
- Tez No: 891967
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Edirne, Marmara Bölgesi'nin Trakya kısmında Kuzeybatı köşesinde bulunmaktadır. Ülkemizin sınır şehridir. Güneyinde Ege Denizi, Kuzeyinde Bulgaristan, Batısında Yunanistan, Doğusunda Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale bulunmaktadır. İlin yüzölçümü 6.276 km2'dir. Rakım 41 metredir. Edirne ili geneli düzlüktür. 8 ilçe ve 248 köyden oluşmaktadır. 2023 yılı verilerine göre nüfusu 419.913'tür. Bu nüfus 210.653 erkek ve 209.260 kadından oluşmaktadır. Toplam nüfusun %50,17 erkek, %49,83 kadındır (TÜİK, 2023). Nüfusun 27.000 kişisi çiftçi kayıt sistemine kayıtlı durumdadır. Edirne ilinin topraklarının %61'i tarım alanı, %18'i orman, %9'u çayır mera ve %12'si tarım dışı arazilerden oluşmaktadır. Topraklar verimlidir. İlin ekonomisinde tarım önemli bir yere sahiptir. Nüfusun %73'ü tarım, balıkçılık, avcılık ve ormancılıkla uğraşır. Tarım ürünleri çeşitlidir. Edirne ili iklim olarak hem Akdeniz ikliminin hem de Orta Avrupa'ya özgü kara ikliminin etkisi altında kalmaktadır. Yani geçiş bölgesidir. Edirne ili D-100 devlet yolu, TEM otoyolu üzerinden İstanbul'a dolayısıyla Anadolu'ya ve D-550 devlet yolu ile Çanakkale'den Ege'ye bağlanan karayollarının üzerindedir. Yurtdışına açılan sınır kapıları bulunmaktadır. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Bulgaristan ve Avrupa'ya sadece karayolu ile değil demiryolu ile de bağlanmaktadır. Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısıyla karayolundan Uzunköprü demiryolu ile de Yunanistan'a bağlanmaktadır (ETSO, 2019). Yurt içi ve yurt dışı ulaşım imkanlarının fazlalığı, İstanbul'a yakınlığı Edirne'nin sanayi şirketleri için cazibe merkezi haline gelmesini sağlamaktadır. Sanayi hızla gelişmektedir. Çalışmada Edirne ilinin tarımsal yapısı ve girişimcilik potansiyeli kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sürecinde, ilin girişimcilik potansiyelini etkileyen çeşitli faktörler incelenmektedir. Bu faktörler arasında coğrafi yapı, nüfus özellikleri, eğitim düzeyi, mesleki eğitim olanakları, mevcut girişimcilik yapısı, işgücü durumu, istihdam oranları, işsizlik seviyeleri, tarımsal üretim kapasitesi, sanayi sektörü, tarıma dayalı sanayi ve sosyo-ekonomik gelişmişlik göstergeleri bulunmaktadır. Bu unsurların her biri, Edirne'nin tarımsal durumunun ve girişimcilik ekosisteminin genel resmini ortaya koymakta ve ilin girişimcilik potansiyelini değerlendirmede kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Edirne is located in the northwest corner of the Thrace part of the Marmara Region. It is the border city of our country. It is surrounded by the Aegean Sea in the south, Bulgaria in the north, Greece in the west, Tekirdağ, Kırklareli and Çanakkale in the east. The area of the province is 6,276 km2. The altitude is 41 meters. Edirne province is generally flat. It consists of 8 districts and 248 villages. According to 2023 data, it has a population of 419,913. This population consists of 210,653 men and 209,260 women. 50.17% of the total population is male and 49.83% is female (TUIK, 2023). 27,000 people of the population are registered in the farmer registration system. 61% of the land of Edirne province consists of agricultural land, 18% forest, 9% meadow pasture and 12% non-agricultural lands. Soils are fertile. Agriculture has an important place in the economy of the province. 73% of the population is engaged in agriculture, fishing, hunting and forestry. Agricultural products are diverse. The climate of Edirne province is under the influence of both the Mediterranean climate and the continental climate specific to Central Europe. So it is the transition zone. Edirne province is on the highways connecting the D-100 state highway to Istanbul via the TEM highway, thus to Anatolia, and the D-550 state highway from Çanakkale to the Aegean. There are border gates opening abroad. It is connected to Bulgaria and Europe from Kapıkule Border Gate not only by road but also by rail. It is connected to Greece by the Uzunköprü railway from the Pazarkule and İpsala Border Gate by road (ETSO,2019). The abundance of domestic and international transportation opportunities and its proximity to Istanbul make Edirne a center of attraction for industrial companies. The industry is developing rapidly. In the study, the agricultural structure and entrepreneurial potential of Edirne province are evaluated comprehensively. During this evaluation process, various factors affecting the entrepreneurship potential of the province are examined. These factors include geographical structure, population characteristics, education level, vocational training opportunities, current entrepreneurship structure, labor force situation, employment rates, unemployment levels, agricultural production capacity, industrial sector, agriculture-based industry and socio-economic development indicators. Each of these elements reveals the general picture of Edirne's agricultural situation and entrepreneurial ecosystem and plays a critical role in assessing the entrepreneurial potential of the province.