Orta Asya'daki mevcut ulaştırma koridorları ve bu koridorların Özbekistan için önemi
Existing transport corridors in central Asia and their importance for Uzbekistan
- Tez No: 891995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇAKALOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Orta Asya, jeostratejik konumu ve zengin tarihi geçmişi nedeniyle, ticaret yollarının kesişim noktası ve uluslararası ticaretin önemli bir merkezi olarak bilinmektedir. Bu bölge, Asya ile Avrupa arasında köprü görevi gören önemli ulaştırma koridorlarına ev sahipliği yapmaktadır. Özbekistan, Orta Asya'nın önemli bir parçası olarak, bu koridorların merkezinde yer almakta ve bölgedeki ulaştırma ağının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Orta Asya'daki mevcut ulaştırma koridorlarının ve bu koridorların Özbekistan için öneminin analizini yapmıştır. Tez, mevcut koridorların kullanım durumunu, taşıma kapasitesini, ekonomik etkilerini ve Özbekistan'ın bu koridorlardan nasıl faydalandığını detaylı bir şekilde analiz etmiştir. Bu çalışmanın uygulama kısmı Özbekistan'da faaliyet gösteren ve uluslararası taşımacılık yapan 9 adet işletme ile yüz-yüze görüşmeler yapılarak hazırlanmıştır. Buna bağlı olarak, Orta Asya'daki mevcut ulaştırma koridorlarının Özbekistan'ın ekonomik büyümesine ve uluslararası ticaret bağlantılarına önemli katkı sağladığı ancak lojistik altyapısının iyileştirilmesi, teknolojik entegrasyon, eğitim ve nitelikli insan kaynağıstratejik planlama, politika geliştirme, sürdürülebilirlik ve çevresel etkiler gibi faktörlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Central Asia, known for its geostrategic location and rich historical background, serves as a crossroads of trade routes and a significant hub for international trade. This region hosts important transportation corridors that bridge Asia and Europe. Uzbekistan, as a key part of Central Asia, is centrally located within these corridors and constitutes a crucial component of the region's transportation network. This study analyzes the current transportation corridors in Central Asia and their significance for Uzbekistan. The thesis examines the usage status, transport capacities, economic impacts, and how Uzbekistan benefits from these corridors in detail. The practical part of this study was prepared by conducting face-to-face interviews with nine companies operating in Uzbekistan that are involved in international transportation. Based on this, it has been concluded that existing transportation corriodrs in Central Asia significantly contribute to Uzbekistan's economic growth and interanational trade connections. However, factors such as the improvement of logistics infrastructure, technological integration, education and skilled human resources, strategic planning, policy development, sustainability, and environmental impacts need to be developed.