Kolon poliplerinin yerleşim yeri ve histolojik sınıflandırması ile trigliserid-glukoz indeksi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Kolon poliplerinin yerleşim yeri ve histolojik siniflandirmasi ile trigliserid-glukoz i̇ndeksi arasindaki i̇lişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 892092
  2. Yazar: İREM KARAKAŞLI KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kolon polipleri, kolon mukozasının çoğalmasından kaynaklanan sapsız veya saplı çıkıntılardır. Modern histoloji, bu lezyonları büyüme paternine göre serrated veya adenomatöz polipler (adenomlar) olarak sınıflandırır; ayrıca adenomları tubüler, villöz, tübülovillöz ve serrated lezyonları hiperplastik polipler, sapsız serrated polipler veya geleneksel serrated adenomlar olarak alt bölümlere ayırır. Normal mukozadan kolorektal kansere giden farklı biyolojik yolaklar vardır; ancak hepsi polip adı verilen öncü lezyonları kapsar. Son zamanlarda kolorektal kanser gelişimi için öncül lezyonlar olarak kabul edilen kolon poliplerini önleme stratejileri geliştirilmektedir. Bu doğrultuda kolon polip varlığını öngörmede rutin laboratuar parametreleri kullanılarak pratik belirteçler belirleme amaçlı çalışmalar yürütülmektedir. Trigliserid glukoz indeksi yakın zamanda insülin direncinin güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Kolay ulaşılabilir ve ekonomiktir. Hiperinsülinemik-öglisemik kelepçe yöntemi ile arasında yüksek derecede tutarlılık mevcuttur. Kolorektal poliplerin gelişiminde insülin direncinin rolü birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, insülin direnci varlığı ile polip yerleşim yeri ve histopatolojik alt tipleri arasındaki potansiyel ilişkiye bakarak ileriki kolorektal kanser gelişim riskini araştırmaktır. Aynı zamanda prognozda etkili diğer parametreleri ortaya koyarak sonraki çalışmalara ve klinik pratiğimize ışık tutacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde kolon polipektomisi yapılarak histopatolojik inceleme sonucu takibe alınan, lipit düşürücü tedavi almayan ve Diyabetes Mellitusu bulunmayan 18 yaş üstü erişkin 602 hasta dahil edilmiştir. Trigliserit glukoz indeksi, sosyodemografik özellikler, laboratuar parametreleri, polip türleri ve özellikleri ile karşılaştırıldı. Aynı zamanda Trigliserit glukoz indeksinde medyan değere göre yapılan gruplandırma ile sosyodemografik özellikler, laboratuar parametreleri, polip türleri ve özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Düşük dereceli displazili tübüler adenom (%53,8), adenomatöz polip (%63,3), benign polip (%96,8), 1 bölgede yerleşim (%74,6),
Özet (Çeviri)
Aim : Colon polyps are sessile or stalked protrusions resulting from proliferation of the colon mucosa. Modern histology classifies these lesions as serrated or adenomatous polyps (adenomas) based on growth pattern; further subdivides adenomas into tubular, villous, tubulovillous, and serrated lesions as hyperplastic polyps, sessile serrated polyps, or conventional serrated adenomas. There are different biological pathways from normal mucosa to colorectal cancer; but all of them involve precursor lesions called polyps. Recently, strategies to prevent colon polyps, which are considered precursor lesions for the development of colorectal cancer, have been developed. In this regard, studies are being carried out to determine practical markers using routine laboratory parameters to predict the presence of colon polyps. The trigliserid glukoz indeksi index has recently been recognized as a reliable indicator of insulin resistance. It is easily accessible and economical. There is a high degree of consistency with the hyperinsulinemic-euglycemic clamp method. The role of insulin resistance in the development of colorectal polyps has been shown in many studies. The aim of our study is to investigate the future development of colorectal cancer by looking at the potential relationship between the presence of insulin resistance and polyp location and histopathological subtypes. At the same time, we think that it will shed light on future studies and our clinical practice by revealing other parameters effective in prognosis. Materials and Methods: 602 adult patients over the age of 18, who underwent colon polypectomy at Ankara Bilkent City Hospital Internal Medicine Clinic and were followed up as a result of histopathological examination, who did not receive lipid-lowering treatment and did not have overt Diabetes Mellitus, were included. Triglyceride glucose index, sociodemographic characteristics and laboratory parameters were compared with polyp types and characteristics. At the same time, sociodemographic characteristics, laboratory parameters, polyp types and characteristics were compared with the grouping made according to the median value in the Triglyceride glucose index. Results: Tubular adenoma with low-grade dysplasia (53.8%), adenomatous polyp (63.3%), benign polyp (96.8%), located in 1 area (74.6%),