Bolu kent merkezinde farklı parçacık boyutunda toplanan aerosol örneklerinde iyonik türlerin belirlenmesi
Size-segregated ionic species in aerosol samples collected at urban city center of Bolu
  1. Tez No: 892121
  2. Yazar: BURCU ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ülkemizi de içine alan Doğu Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar bölgede gözlenen hızlı ısınmanın partikül madde (PM) kimyasal kompozisyonu ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. PM kimyasal kompozisyonu halk sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak, ülkemizde hem partikül maddenin boyut dağılımı hem de kimyasal kompozisyonu üzerinde yapılan çalışmalar son derece azdır. Bu durum hava kirliliğinin insan sağlığı ve iklim değişikliği üzerindeki etkilerini belirlemede kısıtlar oluşturmaktadır. Bu çalışma, Bolu şehir merkezinde Bolu Meteoroloji İl Müdürlüğü'nün bahçesinde araştırma grubumuz tarafından çalıştırılan hava kalitesi izleme istasyonunda 4/5/2021-6/9/2022 tarihleri arasında gerçekleştirlen örnekleme çalışmasının sonuçlarını içermektedir. Çalışma kapsamında altı farklı fraksiyonda (>7.2, 3-7.2, 1.5-3, 0.95-1.5, 0.49-0.95,
Özet (Çeviri)
It has been shown in the literature that particulate matter (PM) chemical composition is responsible for higher warming rate at Eastern Mediterranean including our country. PM composition does not only impact climate change in the region but also public health adversely. In contrast to these facts, the number of studies investigating the chemical composition of size-segregated samples is very scarce in our country. This study was conducted at an air quality monitoring station established at the city centerof Bolu. PM samples were collected at six different particle sizes (>7.2, 3-7.2, 1.5-3, 0.95-1.5, 0.49-0.95,