Bina yapım evresinde inşaat atıklarının azaltılmasına yönelik tasarım kurgusunun 'Alçı panel levhalar' üzerinden belirlenmesi
Determining the design schedule for reducing construction waste during the building construction phase through 'Gypsum panel sheets'
  1. Tez No: 892141
  2. Yazar: NESİBE NUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE TUNA KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, yapı sektöründe alınan yanlış tasarım kararları ve uygulamalarının, inşa sürecinde yapısal atıkların artmasına, gereğinden fazla malzeme kullanımına neden olduğu görülmüş ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çevre sorunlarının azaltılmasına yönelik yöntemler ele alınmıştır. Yapı üretim evresindeki atıkların azaltılmasının, yapının erken karar verme sürecindeki tasarım evresinin sürdürülebilir bir bakış açısıyla ele alınmasına bağlı olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda,“Tasarım evresinde küçük sayılabilecek tasarım ve boyutlandırma kararlarıyla hem malzemeden hem de maliyetten tasarruf sağlanabilir”hipotezinin doğrulanmasına yönelik hazırlanan tez çalışmasında, Ankara'da bulunan bir hastanenin hasta odası alan çalışması olarak seçilmiştir. İnşa esnasında mekân ölçülendirmesine bağlı olarak yüksek oranda atık hacmine sahip alçı panel levhaların Yaşam Döngüsü Değerlendirme Yöntemi (YDD) ile çevresel ve ekonomik etkileri, mevcut bina tasarımı ile yapılacak küçük değişikliklerle oluşturulan tasarım senaryoları üzerinden incelenmiştir. Çalışma, yapıda tasarım evresinde verilecek boyutlandırma kararlarının sürdürülebilir bir bakış açısı ile mekânın gereksinimlerini aksatmadan ele alınması sonucunda, yapının inşa evresindeki yapısal atıkların büyük oranda azaltılabileceğini ve buna bağlı olarak da bina yapım maliyetlerinin aşağı çekilebileceğini ortaya koymuştur. Tez çalışması sonucunda doğru tasarım kararları ile birim alana düşen atık miktarında %33, gömülü enerji tüketiminde %15, gömülü karbon emisyonlarında %31 ve yapım maliyetinde ise %40 oranında azalma tespit edilmiştir. Birim alana düşen yapısal atık miktarındaki bu azalma, inşaat sektörünün bütününde göz önünde bulundurulduğunda çevreye büyük oranda katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been observed that wrong design decisions and practices taken in the construction sector cause an increase in structural waste and the use of more materials than necessary during the construction process, and methods to reduce the environmental problems that arise accordingly are discussed. It is known that reducing waste in the building production phase depends on handling the design phase of the building in the early decision-making process from a sustainable perspective. In this context, in the thesis study prepared to verify the hypothesis“Both material and cost savings can be achieved with small design and sizing decisions in the design phase”, a patient room of a hospital in Ankara was chosen as the field study. The environmental and economic impacts of gypsum panel sheets, which have a high waste volume depending on space dimensioning during construction, were examined using the Life Cycle Assessment Method (LCA) through design scenarios created with minor changes to be made with the existing building design. The study revealed that as a result of considering the dimensioning decisions to be made during the design phase of the building from a sustainable perspective, without disrupting the requirements of the space, structural wastes during the construction phase of the building can be greatly reduced and, accordingly, building construction costs can be reduced. As a result of the thesis study, it was determined that with the right design decisions, there was a 33% reduction in the amount of waste per unit area, a 15% reduction in embodied energy consumption, a 31% reduction in embodied carbon emissions and a 40% reduction in construction costs. This reduction in the amount of structural waste per unit area will contribute greatly to the environment when considered as a whole in the construction industry.