Beden eğitimi öğretmenlerinin serbest zaman doyum ve sosyal bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical education teachers' leisure time satisfied and social commitment levels
  1. Tez No: 892140
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE DERYAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma beden eğitimi öğretmenlerinin serbest zaman doyum ve sosyal bağlılık düzeylerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini Çorum ilinde 2023 yılında kamuda görev yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada tam sayım örneklem modeli uygulanmış ve 71 kadın 206 erkek olmak üzere 277 öğretmene ulaşılmıştır. Kişisel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Serbest Zaman Doyum Ölçeği ve Sosyal Bağlılık Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri frekans ve yüzde analizinin yanı sıra kullanılan ölçeklere ait katılımcıların düzeylerinin belirlenmesinde ortalama ve standart sapma analizleri kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız değişken ile bağımlı değişken arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisinin incelenmesinde regresyon analizi yapılmıştır. İki gruplar arasındaki farkın tespitinde bağımsız örneklem t testi ikiden fazla gruplar için tek yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edildiğinde beden eğitimi öğretmenlerinin Serbest Zaman Doyum ile Sosyal Bağlılık düzeyi arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki tespit edilmiş olup (r=-0,199;p=0.001
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the the leisure time satisfaction and social engagement levels of physical education teachers working in the public sector in Çorum in 2023. A full census sampling model was applied in the research and 277 teachers, 71 female and 206 male, were reached. While the personal information form created by the researcher was used to obtain personal data, Leisure Time Satisfaction Scale and Social Connectedness Scale were used. In addition to descriptive statistics, frequency and percentage analysis of the data, mean and standard deviation analyzes were used to determine the participants' levels of the scales used. In the study, Pearson Correlation analysis was used to examine the relationship between the independent variable and the dependent variable, and regression analysis was used to examine the effect of the independent variable on the dependent variable. To determine the difference between two groups, independent samples t test and one-way ANOVA test were applied for more than two groups. When the data obtained was analyzed, a low level negative relationship was detected between the Leisure Time Satisfaction and Social Connectedness levels of physical education teachers (r=-0.199; p=0.001