Sigara içen obez bireylerde vücut kompozisyon ölçümlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of body composition measurements in obese individual with tobocco addiction
  1. Tez No: 892190
  2. Yazar: GAMZENUR TEKER TEKBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEZGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Obezite, harcanan enerjinin besinler ile alınan enerjiden daha düşük olmasından kaynaklanan ve sağlığı bozacak biçimde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan kronik metabolik bir hastalıktır. Sigara kullanımına bağlı tütün bağımlılığı çok hızlı kronikleşebilen yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Mortalite ve morbidite oranları yüksektir. Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen obezitesi olan bireylerin vücut kompozisyon değerleri ile sosyodemografik özelliklerinin sigara kullanımı ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOT: Çalışma, tek merkezli, retrospektif olgu kontrol çalışması olarak tasarlandı ve uygulandı. Örneklem grubunu Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Obezite Merkezine 2020-2024 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası ve beden kütle indeksi ≥30 olan obezite hastaları oluşturdu. Hasta verileri, hastaların anamnez ve klinik bilgilerinin olduğu hasta dosyalarından ve vücut kompozisyon analiz cihazı ile yapılan ölçüm kayıtlarından sağlandı. Vücut kompozisyon değerleri olarak beden kütle indeksi, bel çevresi, vücut kas kütlesi, vücut kas yüzdesi, vücut yağ kütlesi ve vücut yağ yüzdesi ölçümleri kontrol edildi. Sosyodemografik özellikler olarak hastaların yaş, cinsiyet ve kronik hastalık varlığı özellikleri belirlendi. Bu özelliklerin hastaların sigara kullanma durumları ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Obesity is a chronic metabolic disease characterized by the excessive accumulation of body fat that can adversely affect health, resulting from an energy intake that exceeds energy expenditure. Tobacco addiction due to smoking is a prevalent public health issue that can quickly become chronic. Mortality and morbidity rates are high. This study aims to evaluate the relationship between body composition measurements and sociodemographic characteristics in obese individuals with and without tobacco addiction MATERIAL AND METHODS: The study was designed and conducted as a single-center, retrospective case-control study. The sample group consisted of obesity patients aged 18-65 with a body mass index (BMI) of ≥30 who applied to the Obesity Center of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between 2020 and 2024. Patient data were obtained from patient files, which included anamnesis and clinical information, as well as measurement records from body composition analysis devices. Body composition values such as body mass index (BMI), waist circumference, body muscle mass, and body fat mass were evaluated. Sociodemographic characteristics, including age, gender, socioeconomic status, the presence of chronic diseases, and physical activity levels, were identified. The relationship between these characteristics and the patients' smoking status was investigated. IBM SPSS 27.0 was used for statistical analysis, and a p-value of