Katarakt ameliyatlarında uygulanan difraktif tipteki multifokal göz içi lensi ile echelette dizayn artırılmış odak derinlikli yeni nesil difraktif multifokal lensin klinik etkinliklerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the clinical effectiveness of diffractive multifocal intraocular lens and echelette design new generation diffractive multifocal lens with extended depth of focus implanted in cataract surgery
- Tez No: 892191
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EBRU TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon sonrasında bilateral olarak düşük adisyonlu multifokal ya da artırılmış odak derinlikli (EDOF) göz içi lensi (GİL) implante edilen hastaların görme performanslarını, kontrast duyarlılıklarını, okuma performanslarını, gözlük ihtiyaçlarını, fotik fenomen sıklıklarını ve yaşam kalitelerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize ve tek merkezden yürütülen çalışmaya, fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrasında mini-monovizyon uygulanarak bilateral difraktif multifokal Tecnis +2.75 D GİL (ZKB00) implante edilen 15 hasta (Tecnis +2.75 grubu) ve EDOF Tecnis Symfony GİL (ZXR00) implante edilen 14 hasta (Symfony grubu) dahil edilmiştir. Hasta değerlendirmeleri preoperatif ve postoperatif 1., 3. ve 6. aylarda yapılmıştır. Değerlendirmeler sırasında hastaların, monoküler ve binoküler düzeltilmiş ve düzeltilmemiş uzak (CDVA, UDVA), uzak-düzeltilmiş ve düzeltilmemiş ara (DCIVA, UIVA) ve yakın (DCNVA, UNVA) görme keskinlikleri, CSV-1000 E testi ile mezopik koşullarda glareli ve glaresiz değerlendirilen ve Pelli-Robson testiyle fotopik ve mezopik koşullarda değerlendirilen kontrast duyarlılıkları, MNREAD kartlarıyla değerlendirilen okuma performansları ve NEI RQL-42 anketi ile değerlendirilen yaşam kalitesi parametreleri kaydedilmiştir. Ayrıca hastaların postoperatif dönemde uzak, yakın ve ara mesafelerdeki gözlük ihtiyaçları ve fotik fenomen şikayetleri kaydedilmiştir. Bulgular: GİL grupları arasında hasta yaşı ve cinsiyeti açısından fark saptanmamıştır (p>0.05). Postoperatif 6. ayda binoküler UDVA ve CDVA açısından iki GİL grubu arasında anlamlı farklılık saptanmazken, binoküler UIVA ve DCIVA'nın Symfony grubunda anlamlı olarak daha iyi olduğu görülmüştür (sırasıyla, Tecnis +2.75 grubu için, 0.04 ± 0.08 ve 0.13 ± 0.07 logMAR; Symfony grubu için, -0.03 ± 0.07 ve 0.03 ± 0.08 logMAR, p=0.046; p=0.005). UNVA ve DCNVA'nın da yine Symfony grubunda anlamlı olarak daha iyi olduğu görülmüştür (sırasıyla, Tecnis +2.75 grubu için, 0.22 ± 0.08 ve 0.28 ± 0.07; Symfony grubu için, 0.15 ± 0.07 ve 0.21 ± 0.05, p=0.046; p=0.043). Postoperatif 6. ayda okuma performansı parametreleri açısından iki GİL grubu arasında anlamlı farklılık saptanmazken, tercih edilen okuma mesafesine bakıldığında Symfony grubunun Tecnis +2.75 grubundan anlamlı olarak daha kısa mesafeyi tercih ettiği görülmüştür (sırasıyla, 42.00 ± 4.67 cm; 45.87 ± 5.32 cm, p=0.030). Postoperatif 6. ayda gözlük ihtiyaçlarına bakıldığında her iki GİL grubunda da uzak ve ara mesafeler için hiç gözlük kullanılmazken yakın mesafe için Symfony grubunda %14.3, Tecnis +2.75 grubunda %26.7 hastanın gözlük kullandığı görülmüştür (p>0.05). Kontrast duyarlılık, fotik fenomen sıklığı ve NEI RQL-42 anketi sonuçları açısından postoperatif 6. ayda iki GİL grubu arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Mini-monovizyon uygulanarak implante edildiklerinde her iki GİL ile ara ve yakın mesafelerde fonksiyonel bir görme keskinliği ve yüksek oranda gözlükten bağımsızlık elde edildiği ancak Symfony GİL ile ara ve yakın mesafelerde daha iyi görme keskinliği sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the visual performance, contrast sensitivity, reading performance, spectacle independence, photic phenomena frequency and quality of life parameters in patients implanted with a low add multifocal or an extended depth of focus (EDOF) intraocular lens (IOL) after phacoemulsification. Material and Method: In this prospective, randomized, single-center study, patients undergoing phacoemulsification surgery were randomized to receive the diffractive multifocal Tecnis +2.75 D (ZKB00) IOL (Tecnis +2.75 group; 15 patients) or the EDOF Tecnis Symfony (ZXR00) IOL (Symfony group; 14 patients) for bilateral implantation with mini-monovision. Patient were evaluated preoperatively and postoperatively at 1st, 3rd and 6th months. During assessments, monocular and binocular corrected and uncorrected distant (CDVA, UDVA), distant-corrected and uncorrected intermediate (DCIVA, UIVA) and near (DCNVA, UNVA) visual acuity, contrast sensitivity evaluated by CSV-1000 E Test with and without glare under mesopic conditions and Pelli-Robson Test under photopic and mesopic conditions, reading performance evaluated with MNREAD acuity charts and quality of life parameters evaluated by NEI RQL-42 questionnaire were recorded. In addition, spectacle needs at distant, intermediate and near activities and photic phenomena were recorded. Results: There was no difference between the IOL groups in terms of patient age and gender (p>0.05). At 6 months postoperatively, there was no significant difference between two IOL groups for binocular UDVA and CDVA, however binocular UIVA and DCIVA were significantly better in the Symfony group (for the Tecnis +2.75 group, 0.04 ± 0.08 and 0.13 ± 0.07 logMAR; for the Symfony group, -0.03 ± 0.07 and 0.03 ± 0.08 logMAR, respectively, p=0.046; p=0.005). UNVA and DCNVA were also found to be significantly better in the Symfony group (for the Tecnis +2.75 group, 0.22 ± 0.08 and 0.28 ± 0.07; for the Symfony group, 0.15 ± 0.07 and 0.21 ± 0.05, respectively, p=0.046; p=0.043). There was no significant difference in terms of reading performance parameters between the IOL groups, however when the preferred reading distance was evaluated, the Symfony group preferred significantly closer reading distance than the Tecnis +2.75 group (42.00 ± 4.67 cm; 45.87 ± 5.32 cm, respectively, p=0.030). At 6 months postoperatively, there was no spectacle need for far and intermediate distances in the two IOL groups, but for near vision 14.3% of patients in the Symfony group and 26.7% of patients in the Tecnis +2.75 group reported that they needed spectacles (p>0.05). No significant difference was found between the two IOL groups at the postoperative 6th month in terms of contrast sensitivity, frequency of photic phenomena and scores of the NEI RQL-42 questionnaire. Conclusion: When implanted with mini-monovision, functional visual acuity and high degree of spectacle independence were obtained at intermediate and near distances with both IOLs, but better intermediate and near visual acuities were achieved with the Symfony IOL.