Belediyelerde sürdürülebilir rekreasyon stratejisi modelinin oluşturulması
Creating the model of sustainable recreation strategy in municipalities
- Tez No: 892211
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumların, dil, din, ırk ayırmaksızın benimsemesi gerektiği birtakım görevleri bulunmaktadır. Bunlardan son derece önemli olan bir tanesi yaşadığımız gezegenin bizlere geçmiş nesillerden bırakılmış bir miras olması ve bu mirası bozmadan yaşamaktır. Bunun gerçekleşmesi için de gerek toplumun gerekse de belediyelerin gelecek nesillere daha iyi bir yaşam alanı bırakmayı amaçlayan uygulamalarının benimsenmesi gerekmektedir. Bu uygulamaların başında da devlet ve toplum arasındaki en önemli mekanizma olan belediyelerin sürdürülebilir rekreasyon stratejilerine sahip olması ve uygulaması gelmektedir. Ancak pratikte belediyelerin sürdürülebilir herhangi bir rekreasyon stratejisine sahip olmadığı ortadadır. Bu durum rekreasyonun toplum yaşamındaki öneminin resmî kurumlar tarafından anlaşılmadığı gerçeğini ortaya koymaktadır. Belediyelerde rekreasyon başlığında bir departmanın kurulması ve toplum refahının artırılabilmesi için belediyelerin yararlanabileceği rekreasyon strateji modelinin oluşturulması elzem konulardır. Bu çalışmanın amacı belediyeler bazında belediyelerin uygulayabileceği sürdürülebilir rekreasyon stratejileri modelini oluşturmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden dokuman analizi yapılarak sürdürülebilir rekreasyon stratejileri ile ilgili tarama yapılmıştır. Elde edilen veriler ile beş büyükşehir belediyesinin yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. Daha sonra ise elde edilen veriler ile üniversitelerin rekreasyon alanında akademisyen öğretim üyeleriyle ile kodlar ve temalar belirlendi. Tüm toplanan verilerden sonra ortaya çıkarılan stratejiler delphi tekniğiyle rekreasyon alan uzmanlarının onayına sunulmuş ve doyum noktasına ulaşıldığında sonlandırılarak sürdürülebilir rekreasyon stratejileri modeli oluşturulmuştur. Belediyeler için sürdürülebilir rekreasyon stratejisi modelinin oluşturulması; şehrin yaşanabilirlik düzeyinin yükselmesine, toplumun refah seviyesinin gelişmesine, kentsel yaşam kalitesine ve sosyal bağlantıları destekleyen bir şehrin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Societies have some duties that they should adopt regardless of language, religion or race. One of them, which is extremely important, is that the planet we live in is a legacy left to us from past generations and to live without disturbing this heritage. In order for this to happen, it is necessary to adopt the practices of both society and municipalities that aim to leave a better living space for future generations. At the forefront of these practices is that municipalities, which are the most important mechanism between the state and society, have and implement sustainable recreation strategies. However, in practice, it is obvious that municipalities do not have any sustainable recreation strategy. This situation reveals the fact that the importance of recreation in social life is not understood by official institutions. Establishing a department under the title of recreation in municipalities and creating a recreation strategy model that municipalities can benefit from in order to increase the welfare of the society are essential issues. The aim of this study is to create a model of sustainable recreation strategies that municipalities can implement on the basis of municipalities. Qualitative research methods were used in the study. A literature review on sustainable recreation strategies was conducted through document analysis, which is one of the qualitative research methods. Semi-structured interviews were conducted with the managers of five metropolitan municipalities using the data obtained. Subsequently, the data obtained were used to determine codes and themes with academic faculty members in the field of recreation at universities.The strategies revealed after all the collected data were presented to the experts in the field of recreation with the Delphi technique, and when the saturation point was reached, they were terminated and a sustainable recreation strategy model was created. Creating a sustainable recreation strategy model for municipalities in our country; It will contribute to the increase of the livability level of the city, the development of the welfare level of the society, the quality of urban life and the creation of a city that supports social connections.