Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının mısır üretimi üzerine etkileri: Karaman ili örneği
The effects of agricultural policies implemented in Türkiye on corn production: The case of Karaman province
- Tez No: 892210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarım sektörü, dünya genelinde stratejik bir öneme sahip olup, Türkiye için de özel olarak desteklenmesi ve korunması gereken bir alandır. Türkiye, Cumhuriyet'in ilanından itibaren tarım sektöründe çeşitli destekleme politikaları uygulayarak, toplumun ihtiyacı olan tarımsal ürünlerin teminini sağlamayı ve tarımsal ürünlerin ihracatını arttırmayı hedeflemektedir. Ancak, tarım sektörünün yapısal sorunları ile yeterince bağlantılı olmayan destekleme uygulamaları, tarım gelirlerinin artırılması hedefini gerçekleştirmede yetersiz kalmaktadır. Bu tez, Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının mısır üretiminde tarımsal verimlilik üzerindeki etkilerini, Karaman ili örneği üzerinden incelemektedir. Araştırma, Karaman ilinin merkez ve köylerinde tarım işi ile uğraşan çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilik yapan 362 kişi üzerinde 5'li likert ölçeğine göre anket yapılarak veriler toplanmıştır. Yöntem olarak anket ve uzman görüşü alınarak karma bir yöntem kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 45 yaş üzeri, evli ve baba mesleği olarak çiftçilik yapan tarım üreticileri, devletin sunduğu desteklerden memnun olup, çocukları için tarımı bir gelecek olarak görmektedirler. 45 yaş altındakiler ise devletin verdiği desteği yetersiz bularak tarım sektörünün geleceğine ilişkin kaygı duymaktadırlar. Küresel ısınmayla beraber meydana gelen iklim değişikliğinin getirdiği su sorunu tarım sektörünü büyük oranda etkilemektedir ve çiftçiler devletin vermiş olduğu sulama ile ilgili destekleri yetersiz bulmaktadır. Anket sonuçlarının bir kısmı uzman görüşü ile desteklenmiştir. Elde edilen bulgular Türkiye'nin tarım politikalarının genel olarak etkili olduğunu, ancak daha fazla iyileştirme ve güncelleme ihtiyacı duyulduğunu göstermektedir. Bu kapsamda eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin artırılması, bürokratik süreçlerin sadeleştirilmesi ve destekleme politikalarının daha kapsamlı hale getirilmesi, mısır üretiminin sürdürülebilirliğini ve verimliliğini artırmak için oldukça önerilmektedir. Çalışmamızın bulguları, tarım sektöründe uygulanacak politikaların, ekonomik kalkınma ve sürdürülebilir tarımsal üretim açısından kritik olduğunu göstermektedir. Özellikle mısır üretimi gibi stratejik ürünlerde, etkin destekleme politikaları ve verimli üretim tekniklerinin benimsenmesi hem ulusal ekonomiye hem de kırsal kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda, tarım politikalarının bilimsel ve ekonomik analizler ışığında sürekli olarak güncellenmesi, sektördeki yapısal sorunların çözülmesine ve üreticilerin refahının artırılmasına olanak tanıyacaktır. Özellikle çevre kirliliği, su sorunu ve kuraklıkla mücadelede, kapsamlı ağaçlandırma çalışmaları yapılarak doğal su döngüsünün desteklenmesi, toprak erozyonunun önlenmesi ve bölgesel mikroklima oluşumunun teşvik edilmesi, tarım sektörünün sürdürülebilirliğine açısından son derece önemli politikalardır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector holds strategic importance worldwide and is particularly significant for Turkey, requiring special support and protection. Since the proclamation of the Republic, Turkey has implemented various support policies in the agricultural sector with the aim of ensuring the supply of agricultural products needed by society and increasing the export of these products. However, support practices that are not sufficiently linked to the structural problems of the agricultural sector fall short of achieving the goal of increasing agricultural incomes. This thesis examines the effects of agricultural policies implemented in Turkey on agricultural productivity in corn production, using the province of Karaman as a case study. Data were collected through surveys conducted on 362 farmers registered in the Agricultural Registration System (ÇKS) in the center and villages of Karaman, using a 5-point Likert scale. A mixed-method approach was used, incorporating both surveys and expert opinions. According to the research findings, agricultural producers over the age of 45, who are married and have farming as a paternal occupation, are satisfied with the support provided by the state and see agriculture as a future for their children. Those under the age of 45, however, find the state support insufficient and have concerns about the future of the agricultural sector. The water problem caused by climate change due to global warming significantly affects the agricultural sector, and farmers find the irrigation-related support provided by the state insufficient. Some of the survey results were supported by expert opinions. The findings indicate that Turkey's agricultural policies are generally effective, but there is a need for further improvement and updates. In this context, increasing education and information activities, simplifying bureaucratic processes, and making support policies more comprehensive are strongly recommended to enhance the sustainability and productivity of corn production. The findings of our study demonstrate that policies to be implemented in the agricultural sector are critical for economic development and sustainable agricultural production. Especially for strategic products like corn, adopting effective support policies and efficient production techniques will contribute both to the national economy and rural development. Thus, continuously updating agricultural policies in light of scientific and economic analyses will allow for the resolution of structural problems in the sector and the improvement of producers' welfare. Comprehensive reforestation efforts to support the natural water cycle, prevent soil erosion, and promote regional microclimate formation are extremely important policies for the sustainability of the agricultural sector, particularly in combating environmental pollution, water scarcity, and drought.