Uzaktan eğitimde öğrenenlerin bilişüstü öğrenme stratejilerini kullanım durumlarının incelenmesi
An investigation of learners' use of metacognitive learning strategies in distance education
  1. Tez No: 892212
  2. Yazar: SELEN DUYGU KARAGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitimde öğrenenlerin bilişüstü öğrenme stratejilerini kullanım durumlarını birinci elden derinlemesine incelemektir. Bu amaç bağlamında, çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma, uzaktan eğitim yoluyla lisansüstü öğrenim gören altı gönüllü öğrenci ile gerçekleştirilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırma bulguları, içerik analizi yöntemiyle incelenerek uzaktan eğitimde bilişüstü öğrenme teması altında; öğrenme süreci, dezavantajlar, öğrenme kaynakları ve araçları, öğrenmeye yönelik motivasyon ve tutum, bilginin değerlendirilmesi ve olumsuzluklar karşısındaki tutum ve davranışlar kategorilerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bulgular bağlamında katılımcıların üstbilişsel bilgi ve becerilerini kullanarak çalıştıklarında, öğrenme süreçlerinin planlama, uygulama ve değerlendirme adımlarını yürütmede motivasyonlarının yüksek olduğu ve hedeflerine ulaşmada daha başarılı oldukları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine distance learners' use of metacognitive learning strategies. In the context of this purpose, qualitative research method and phenomenology design were used in the study. In line with the purpose of the study, data were collected through semi-structured interviews with six volunteer master's students studying through distance education. The findings of the study were examined with the content analysis. The results showed that under the theme of metacognitive learning in distance education the categories of learning process, disadvantages, learning resources and tools, motivation and attitude towards learning, evaluation of knowledge and attitudes and behaviors against negativities were reached. As a result, it was found that when the participants worked using their metacognitive knowledge and skills, their motivation in carrying out the planning, implementation and evaluation steps of the learning process was higher and they were more successful in achieving their goals. Results are discussed and future research directions are provided.