Türkiye'de akıllı kent deneyiminin temelleri ve uygulamaları üzerine eleştirel bir değerlendirme
A critical evaluation on the foundations and practices of the smart city experience in Türkiiye
- Tez No: 892221
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarımda makineleşme hamlesi, Türkiye'deki kentleşme hareketinin hızlanmasına sebep olmuştur. Kır ve kent arasındaki nüfus geçişinin hızlanması, kentlerde bulunan doğal kaynakların üzerinde baskı oluşturmuştur. Kentlerin sahip olduğu doğal kaynaklar, nüfusla birlikte gelen sorunları çözmekte yetersiz kalmıştır. Akıllı kent kavramı, kentleşme sonucu ortaya çıkan bu yetersizliğin çözülmesi için, literatürde tartışılmaya başlanmıştır. Kentleşme olgusu, çalışmada Türkiye'yi akıllı kent kavramını tartışmak zorunda bırakan bir arka plan olarak açıklanmış ve Türkiye'nin kentleşme pratiği tarihsel bağlamı içinde okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Çalışmanın amacı akıllı kentlere ihtiyacın ortaya çıkmasında kentleşmenin sahip olduğu etkiyi vurgulamak ve Türkiye için asgari şartlara sahip bir akıllı kent modeli üretmektir.
Özet (Çeviri)
Mechanisation in agriculture has caused the acceleration of the urbanisation in Turkey. Relocation of population from rural to urban areas increased the pressure on the natural resources in cities. Natural resources in cities are insufficient to solve the predicaments caused by the population. The concept of the smart city has begun to be discussed in the literature to solve this inadequacy resulting from urbanisation. In this paper, the phenomenon of urbanisation is explained as a context that forces Turkey to discuss the concept of the smart city, and urbanisation history in Turkey is presented to in its historical context. The aim of this study is to emphasize the impact of urbanisation on the emergence of smart city, and to generate a smart city model with minimum requirements for Turkey.