II. Dünya Savaşı basın ve fikir dünyasında bozkurt dergisi
Bozkurt magazine in the World of World War 2 press and ideas
- Tez No: 892222
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İkinci Dünya Savaşı esnasında yayınlanmaya başlayan Bozkurt Dergisi, Türkçü bir düşünce ile yayın hayatına başlamıştır. Osmanlı Devleti'nde başlayan Cumhuriyet döneminde etkinliğini arttıran Türkçülük düşüncesi özellikle 2. Dünya Savaşı yıllarında süreli yayınlarla kendisini güçlü bir şekilde ifade etmeye çalışmıştır. Bu süreli yayınlar arasında yer alan Bozkurt Dergisi, yarattığı polemikler ile adından söz ettirmiş ve siyasi zeminde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu çalışmada güçlü kadrosu ile 1939-1942 yılları arasında faaliyet gösteren Bozkurt Dergisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bozkurt Magazine, which started to be published during the Second World War, started its publication life with a Turkist thought. The idea of Turkism, which started in the Ottoman Empire and increased its effectiveness in the Republican period, tried to express itself strongly through periodicals, especially during World War II. Bozkurt Magazine, one of these periodicals, made a name for itself with the polemics it created and assumed an important role on the political ground. In this study, Bozkurt Magazine, which was active between 1939 and 1942 with its strong staff, is analyzed.