Şiddet eğilimi, reddedilme duyarlılığı ve benlik saygısının flört şiddetine yönelik tutuma olan etkisi
The effect of violent tendency, rejection sensitivity and self-esteem on attitudes towards flirt violence
  1. Tez No: 892293
  2. Yazar: MELİS SENA KURUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin flört şiddetine yönelik tutumlarının şiddet eğilimi, reddedilme duyarlılığı ve benlik saygısı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma grubunu, 18-35 yaş aralığındaki 135 (%67,5) kadın ve 65 (%32,5) erkek ile toplamda 200 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada, genç yetişkinlerin flört şiddetine yönelik tutumlarının yordayıcılarını belirlemek için;“Şiddet Eğilimi Ölçeği”,“Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”ve“Sosyodemografik Veri Formu”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için 'Pearson Korelasyon Analizi'; değişkenlerin demografik faktörlerden bağımsız olarak incelenmesi için "Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi' yapılmıştır. Sosyodemografik analizler sonucunda, 18-24 yaş ve eğitim düzeyinin lisans ve altı olan katılımcıların Şiddete Eğilim puanlarının daha yüksek olduğu, erkek katılımcıların flört şiddetine daha olumlu baktığı sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenler arası ilişkilere bakıldığında benlik saygısı düşük olan katılımcıların şiddete eğilimli oldukları, benlik saygısı düşük kişilerin reddedilme duyarlılıklarının da yüksek olduğu, reddedilme duyarlılığı yüksek ve şiddete eğilimli olanların flört şiddeti tutumlarının olumlu yönde olduğu bulunmuştur. Çalışmada şiddet eğilimi, reddedilme duyarlılığı ve kontrol değişkeni olan cinsiyetin, flört şiddeti üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisi olduğu görülmüştür. Flört şiddeti tutumu puanının %6'lık kısmı erkek olma ile, %30'luk kısmı şiddet eğilimi puanı ile ve %2'lik kısmı reddedilme duyarlılığı puanı ile açıklanmaktadır. Bu araştırma sonuçlarına göre, reddedilme duyarlılığı, şiddet eğilimi ve cinsiyetin cinsiyetin flört şiddetinin yordayıcısı oldukları saptanmış ve bulguların alanyazın ile uyuşmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine whether young adults' attitudes towards dating violence differ according to the variables of violence tendency, rejection sensitivity and self-esteem. The research group consists of 135 (67.5%) women and 65 (32.5%) men between the ages of 18-35, a total of 200 people. In the study, to determine the predictors of young adults' attitudes towards dating violence;“Violence Tendency Scale”,“Rejection Sensitivity Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Dating Violence Attitude Scale”and“Sociodemographic Information Form”were used. 'Pearson Correlation Analysis' to examine the relationships between variables; 'Multiple Linear Regression Analysis' was performed to examine the variables independently of demographic factors. As a result of sociodemographic analyses, it was found that groups aged 18-24 and with an education level of bachelor's degree or below had higher Tendency to Violence scores and male participants viewed dating violence more positively. When looking at the relationships between the variable, it was found that participants with low self-esteem were prone to violence, people with low self-esteem had high rejection sensitivity, and those with high rejection sensitivity and tendency to violence had positive attitudes towards dating violence. In the study, it was observed that violence tendency, rejection sensitivity and the control variable gender had a significant predictive effect on dating violence. 6% of the dating violence attitude score was explained by being male, 30% by the violence tendency score and 2% by the rejection sensitivity score. According to the results of this study, it was concluded that rejection sensitivity, violence tendency and gender were predictors of dating violence and the findings were found to be consistent with the literature.