Bilgi felsefesinde temelcilik ve tezleri
Foundationalism and its theses in philosophy of knowledge
- Tez No: 892292
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RAHMAN AÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, bilgi felsefesinde temelcilik üzerine odaklanarak, epistemik meşruiyet açısından temelciliğin savunulabilir olup olmadığını inceler. Temelcilik, geleneksel bilgi tanımında yer alan meşruiyet koşulunun nasıl anlaşılması gerektiği konusundaki tartışmaları içerir. Bu yaklaşıma göre, epistemik meşruiyetin sağlanabilmesi için temel inançlara ihtiyaç duyulur. Temel inançlar, diğer inançlara dayanmaksızın haklı kılınır; temel olmayan inançların haklılığı ise sadece temel inançlar aracılığıyla sağlanır. Araştırmamın birinci bölümünde temelciliğin mahiyeti üzerinde durulur, tarihsel kökenleri ve temelci düşüncenin bilgi felsefesindeki yeri ele alınır. Temel inanç kavramı detaylı bir biçimde incelenerek temelcilik yaklaşımının ana prensipleri açıklığa kavuşturulur. İkinci bölümde klasik, ılımlı ve zayıf temelcilik gibi temelcilik çeşitleri üzerine getirilen olumlu ve olumsuz eleştirilere yer verilir. Üçüncü bölüm temelciliği meşrulaştırma yöntemleri başlığına ayrılır. İçselci ve dışsalcı temelcilik perspektifleriyle, temel inançların nasıl meşruiyet kazandığı ve diğer inançlarla ilişkisi açımlanır. Dördüncü bölümde temelciliğe yöneltilen eleştiriler incelenir, öne sürülen alternatif teoriler tartışılır. Sonuçta yazar epistemik meşruiyet açısından ılımlı temelciliğin savunulabilir bir yaklaşım olduğu sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on foundationalism in philosophy of knowledge, examining whether foundationalism can be defended in terms of epistemic justification. Foundationalism involves debates about how the condition of justification in the traditional definition of knowledge should be understood. According to this approach, foundational beliefs are necessary to achieve epistemic justification. Foundational beliefs are justified without relying on other beliefs; the justification of non-foundational beliefs is provided only through foundational beliefs. In the first part of my research, the nature of foundationalism is discussed. The second part addresses the varieties of foundationalism. The third part examines the methods of justification for foundationalism. In the fourth part, the criticisms directed at foundationalism are considered. In conclusion, the author holds the modest foundationalism in terms of epistemic justification.