Bilsem tanılama süreçlerine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
An analysis of primary school teachers' views on bilsem identification processes
  1. Tez No: 892298
  2. Yazar: DENİZ BAHÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BAHADIR AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Yeteneklilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin sınıflarındaki özel yetenekli öğrencileri aday gösterme süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Fenomenoloji çalışması olarak desenlenen araştırmanın çalışma grubunu sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 14 sınıf öğretmeni ile görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Görüşmeler 10 Mayıs 2024 ve 30 Mayıs 2024 tarihleri arasında 20 gün sürmüştür. Doküman incelemesine ek olarak toplanan veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin özellikleri ve BİLSEM programına ilişkin bilgi düzeyleri, sınıf öğretmenlerinin BİLSEM tanılama sürecine ilişkin deneyimleri ve sınıf öğretmenlerinin BİLSEM sürecine ilişkin önerileri temaları elde edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli öğrencilerin gelişimsel özellikleri hakkında alanyazına uygun şekilde bilgi sahibi oldukları ancak bu öğrencilerin tanılanma süreçlerinde yer almak istemedikleri ve kontenjan uygulamasının olmaması gerektiği yönünde görüşleri bulunmaktadır. Sınıf öğretmenleri, alanda uzman kişilerin tanılamanın her aşamasından sorumlu olmalarını önermişleridir. Ek olarak tanılamada kullanılan araçlara ilişkin bilgi düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Bu durum ilgili yönergelerde araçlara yönelik net bilgilerin bulunmamasından kaynaklı olabilir. Katılımcılardan bazıları kullandıkları aday gösterme formunu açık, anlaşılır ve aday gösterme sürecinde rehber olarak nitelerken; bazıları ise bu formu prosedür olarak kullandıklarını ve formda yer alan maddelerin anlaşılırlığının düşük olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the experiences of primary school teachers during the process of nominating gifted students in their classrooms. The study group of the research, which was designed as a phenomenology study, consisted of primary school teachers. The data were collected through interviews with 14 classroom teachers. The interviews lasted for 20 days between May 10, 2024 and May 30, 2024. The collected data were analyzed by content analysis. As a result of the analysis of the data obtained, the themes of primary school teachers' knowledge about the characteristics of gifted students and the BİLSEM program, the experiences of primary school teachers regarding the BİLSEM identification process, and the suggestions of primary school teachers regarding the BİLSEM process were obtained. Primary school teachers have knowledge about the developmental characteristics of gifted students in accordance with the literature, but there are opinions that they do not want to take part in the identification process of these students and that there should not be a quota application. They suggested that experts in the field should be responsible for every stage of identification. In addition, it was found that their level of knowledge about the tools used in identification was low. This may be due to the lack of clear information about the tools in the relevant guidelines. While some of the participants described the nomination form they used as clear, comprehensible and a guide in the nomination process, others stated that they used this form as a procedure and that the comprehensibility of the items in the form was low.