Test and evaluation of jammer allocation algorithms for anti-drone systems: An agent-based simulation approach
Anti-drone sistemleri için karıştırıcı tahsis algoritmalarının testi ve değerlendirilmesi: Etmen tabanlı simülasyon yaklaşımı
- Tez No: 892299
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, PROF. DR. OKAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsansız hava araçlarının (İHA) artan kullanımı, etkili anti-drone sistemlerine olan ihtiyacı artırdı. Bu tez, anti-drone savunmasında kullanılan sinyal bozucu açı tahsisi yöntemlerinin değerlendirilmesine yönelik bir simülasyon ortamı tasarlayıp geliştirerek bu sistemleri iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Simülasyon, saldıran İHA'ların takip edildiği ve daha sonra onları etkisiz hale getirmek için karıştırıldığı gerçek dünya senaryolarını denemeyi amaçlamaktadır. Belirli bir senaryoda çeşitli sinyal bozucu tahsis tekniklerinin etkinliğini değerlendirmek için bir araç olan bu simülasyon, İHA'ların ve sinyal bozucuların, etmen tabanlı modelleme kullanarak kontrollü bir ortamda nasıl davranacağını ve etkileşime gireceğini taklit etmektedir. Kullanıcı tarafından belirlenen bir raporlayıcı, algoritmaların performansını değerlendirmek için temel performans göstergelerini izler ve kaydeder. Aracın kullanım amacı, planlamacıların sinyal bozucu tahsis mekanizmalarına ilişkin anlayışlarını geliştirmek ve insansız hava araçlarına karşı savunma taktiklerini optimize etmelerine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of unmanned aerial vehicles (UAVs) raised safety concerns that require effective anti-drone systems. This thesis intends to improve these systems by designing and implementing a simulation environment for evaluating jammer-angle allocation methods used in anti-drone defenses. The simulation aims to try real-world scenarios where attacking drones are tracked and then jammed to neutralize them. It offers a tool to evaluate the effectiveness of several jammer allocation techniques for a particular scenario. The simulation mimics how UAVs and jammers would behave and interact in a controlled setting using agent-based modeling. A user-specified reporter monitors and records key performance indicators for evaluating the algorithms' performance. The intended use of the tool is to improve the planners' understanding of jammer allocation mechanisms and help them optimize anti-drone defense tactics.