Farklı zemin sınıflarına sahip 10 katlı tünel kalıp bir yapının 2018 deprem yönetmeliğine göre kıyaslanması
Comparison of a 10-storey tunnel moulded structure with different ground classes according to 2018 earthquake code
- Tez No: 892321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren yeni deprem yönetmeliğine göre 10 katlı tünel kalıp bir yapıya farklı zemin türlerine göre oluşturulan elastik tasarım spektrumları tanımlanmış ve kıyaslaması yapılmıştır. Kıyaslamada kullanılan tünel kalıp projesi İstanbul Esenyurt'ta yapılan bir projenin, statik proje müellifinden alınmıştır. Tasarıma etki ettirilecek deprem verileri AFAD'dan 41.0114327 enlem, 28.676468 boylama ait koordinatlar kullanılarak ZA, ZB, ZC, ZD ve ZE zemin sınıfları için seçilmiştir. Seçilen her zemin sınıfı için 10 katlı tünel yapı ETABS sonlu elemanlar programı yardımıyla modellenmiştir. Tasarıma konu olan binaya hem X hem de Y yönlerinde deprem yükleri etki ettirilmiştir. Yapı Y eksenine göre simetrik olduğundan sadece bir yönde yapıya gelen etkiler üzerinde durulmuştur. Yapılan statik ve dinamik analizler sonucunda yapıda oluşan en büyük göreli kat ötelemeleri, devrilme momentleri ve taban kesme kuvvetleri ZC zemin sınıfına ait deprem verilerinde elde edilmiştir. ZC sınıfını ZD, ZE, ZA ve ZB zemin sınıfları için elde edilen veriler takip etmiştir. Elde edilen tüm verilerin kıyaslanması tablolar ve grafikler yardımıyla tez kapsamında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, according to the new earthquake code that entered into force in March 2018, the elastic design spectra of a 10-storey tunnel formwork structure for different soil types are defined and compared. The tunnel formwork project used in the comparison is taken from the static project author of a project built in Esenyurt, Istanbul. The earthquake data to be used in the design were selected for ZA, ZB, ZC, ZD and ZE soil classes using the coordinates of 41.0114327 latitude and 28.676468 longitude from AFAD. For each selected soil class, a 10-storey tunnel building was modeled with the help of ETABS finite element program. The building subjected to the design was subjected to earthquake loads in both X and Y directions. Since the building is symmetrical with respect to the Y axis, the effects on the building in only one direction are emphasized. As a result of the static and dynamic analyses, the largest relative storey drifts, overturning moments and base shear forces were obtained for earthquake data belonging to ZC soil class. ZC class was followed by the data obtained for ZD, ZE, ZA and ZB soil classes. The comparison of all the data obtained is presented in the thesis with the help of tables and graphs.