Gri dökme demirlerde farklı aşılayıcıların (Yöntemlerin) karşılaştırılması
Comparison of different inoculating (Methods) in gray cast iron
  1. Tez No: 892323
  2. Yazar: ANIL AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL YILMAZ ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, farklı aşılayıcılar ile olan gri dökme demirlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada baryum (Ba), kalsiyum (Ca) ve zirkonyum (Zr) esaslı aşılayıcılar kullanılmıştır. Döküm sırasında aşılama potadan potaya sıvı metal aktarılırken gerçekleştirilmiştir. İki farklı aşılayıcı yüzdesi ile altı tane numune dökülmüştür. Bir tane de aşılayıcı olmadan numune dökümü gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numuneler mikroyapı özellikleri, mekanik özellikleri, X-ray difraksiyon (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi açısından incelenmiştir. Numunelerin grafit oluşumu, kimyasal bileşimi ve mekanik özellikleri üzerinde derinlemesine analizler yapılmıştır. Ba esaslı aşılayıcı miktarının arttırıldığı zaman mikroyapıda A tipi grafitlerin düzgünleştiği ve homojen olarak dağıldığı, Ca esaslı aşılayıcı miktarının arttırıldığı zaman mikroyapıda C tipi grafitlerin oluştuğu ve Zr esaslı aşılayıcı miktarının arttırıldığı zamanda C tipi grafitlerin A tipi grafitlere dönüştüğü gözlemlenmiştir. Ba esaslı aşılayıcı miktarı arttırıldığında sertlik değeri azalmıştır ve çekme mukavemeti artmıştır. Ca esaslı aşılayıcı miktarı arttırıldığında sertlik değeri artmıştır ve çekme mukavemeti azalmıştır. Zr esaslı aşılayıcı miktarı arttırıldığında sertlik değeri azalmıştır ve çekme mukavemeti artmıştır. Aşılayıcı olmadan sertlik değeri ise 190.6 ve çekme mukavemeti 223.86 MPa'dır. Sonuç olarak, gri dökme demirin üretiminde kullanılan aşılayıcıların ve miktarlarının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, gray cast irons with different inoculants were compared. Barium (Ba), calcium (Ca) and zirconium (Zr) based inoculants were used in the study. During casting, inoculation was carried out while transferring liquid metal from crucible to crucible. six samples were cast with two different inoculant percentages. One sample was cast without inoculant. The obtained samples were examined in terms of microstructural properties, mechanical properties, X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscope (SEM). In-depth analyses were performed on the graphite formation, chemical composition, and mechanical properties of samples. It was observed that when the amount of Ba-based inoculant was increased, A-type graphites became smoother and homogeneously distributed in the microstructure, when the amount of Ca-based inoculant was increased, C-type graphites were formed in the microstructure, and when the amount of Zr-based inoculant was increased, C-type graphites turned into A-type graphites. When the amount of Ba-based inoculant was increased, the hardness value decreased and the tensile strength increased. When the amount of Ca-based inoculant was increased, the hardness value increased and the tensile strength decreased. When the amount of Zr-based inoculant was increased, the hardness value decreased and the tensile strength increased. Without inoculant, the hardness value is 190.6 and tensile strength is 223.86 MPa. As a result, the importance of the inoculants and their quantities used in the production of gray cast iron is emphasized.