Rekreasyon uzmanlarının istihdamına yönelik uzman görüşlerinin değerlendirilmesi ve istihdam politikası model önerisi
Evaluation of expert opinions on the employment of recreation specialists and proposal for an employment policy model
  1. Tez No: 892339
  2. Yazar: ALİYE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rekreasyon endüstrisi içerisinde rekreasyon hizmeti sunan organizasyonlar her toplum için farklı geresinimlerle ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin toplum hayatına hızlı girişi, yaşam tarzlarının değişmesi ve insanların farklı aktivitelere yönelme eğilimleri gibi faktörler, rekreasyon endüstrisinin her geçen gün evrilerek gelişmesine neden olmaktadır. Bu doğrultuda artan talep karşısında, rekreasyon hizmeti sunan organizasyonların kendilerini güncellemesi ve rekreasyon işini uzmanlarına bırakması gerekmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, rekreasyon uzmanlarının istihdamı için yapılması gerekenleri, istihdam artırıcı çözümleri, potansiyel istihdam alanlarını ve istihdam politikası modelini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni, ölçüte dayalı örnekleme yöntemi ile rekreasyon alanında çalışan 9 akademisyen, 3 yönetici ve 3 uzman katılımcıdan oluşturulmuştur. Lawshe tekniği aracılığıyla 9 uzman görüşü ile yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Katılımcılarla uzman değerlendirme soruları aracılığıyla görüşmeler yapılarak teorik bir modelin ortaya konulması sağlanmış, görüşmeler içerik ve tematik analiz yöntemine göre çözümlenmiştir. Elde edilen veriler neticesinde delphi tekniği kullanılarak 8 uzman değerlendirmesi ile görüş birliği sağlanmıştır. Analizler ve değerlendirmeler sonucunda rekreasyon uzmanlarının istihdamı için gerekli koşullar ortaya konularak istihdam politikası modeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations providing recreation services within the recreation industry emerge with varying needs in every society. Factors such as the rapid integration of technology into societal life, changes in lifestyles, and the inclination of people towards different activities have led to the continuous evolution and development of the recreation industry. In response to the increasing demand, it is necessary for organizations offering recreation services to update themselves and entrust the recreation work to specialists. In this context, the aim of this study is to identify what needs to be done for the employment of recreation specialists, employment-enhancing solutions, potential employment areas, and to propose an employment policy model. The study's population was composed of 9 academics, 3 managers, and 3 expert participants working in the field of recreation, selected through purposive sampling. A semi-structured interview form was prepared with the opinions of 9 experts using the Lawshe technique. Interviews with participants were conducted using expert evaluation questions to develop a theoretical model, and the interviews were analyzed using content and thematic analysis methods. Based on the data obtained, consensus was achieved through the Delphi technique with evaluations from 8 experts. As a result of the analyses and evaluations, the necessary conditions for the employment of recreation specialists were determined, and an employment policy model was established.